Wydawca treści Wydawca treści

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko  nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.

O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni  w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu" (w Polsce pozyskuje się ok. 55 proc. przyrostu). Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2,049 mld m sześć. drewna.
 

Pozyskane drewno pochodzi z:

  •  cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;
  • cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;
  • cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.

 

Przeczytaj więcej na www.lasy.gov.pl.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Leśnicy w Gietrzwałdzie

Leśnicy w Gietrzwałdzie

140-rocznica objawień Matki Boskiej przyciągnęła do Gietrzwałdu tłumy. W uroczystościach wzięli też udział olsztyńscy leśnicy.

Girlanda z owoców głogu i jarzębiny (powstała w szkółce leśnej Nadleśnictwa Kudypy), która otaczała polowy ołtarz to tylko jeden z leśnych akcentów towarzyszących gietrzwałdzkim uroczystościom 140-lecia objawień Matki Boskiej. Podczas Mszy Świętej dary nieśli dr inż. Piotr Czyżyk, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie i jego zastępca Małgorzata Błyskun. Oprawę muzyczną mszy świętej uzupełnili sygnaliści z zespołu „Leśna Brać”.  – Nie mogło nas zabraknąć podczas takiego wydarzenia. Matka Boska w Gietrzwałdzie ukazała się przecież na drzewie. Poza tym jako Lasy Państwowe mamy obowiązek być blisko ludzi – podkreśla dyrektor Piotr Czyżyk.

Olsztyńscy leśnicy zadbali atrakcje dla pielgrzymów. Nadleśnictwa Mrągowo, Spychowo, Strzałowo (Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Mazurskie”) i Nadleśnictwo Kudypy przygotowały stoisko na którym promowany był Projekt Rozwojowy Lasów Państwowych „Zdrowa żywność z polskich lasów”. Stoisko miało też gości specjalnych. Odwiedzili nas Prymas Polski Abp Wojciech Polak i Abp, Metropolita Warmiński Józef Górzyński.