Wydawca treści Wydawca treści

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko  nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.

O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni  w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu" (w Polsce pozyskuje się ok. 55 proc. przyrostu). Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2,049 mld m sześć. drewna.
 

Pozyskane drewno pochodzi z:

  •  cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;
  • cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;
  • cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.

 

Przeczytaj więcej na www.lasy.gov.pl.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Konkurs plastyczny - DRZEWA MAZURSKICH LASÓW

Konkurs plastyczny - DRZEWA MAZURSKICH LASÓW

Wyniki konkursu plastycznego.

Konkurs jak co roku cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Do Nadleśnictwa Mrągowo wpłynęło 97 prac.

Oto wyniki:

Kategoria klasy I - III

I miejsce Maciej Nabakowski

II miejsce Maksymilian Szewczyk

III miejsce Jakub Chrostowski oraz Piotr Kamiński

Wyróżnienia Zuzanna Leończak oraz Michał Brzuskiewicz

 

Kategoria klasy IV - VI

I miejsce Rafał Welke

II miejsce Urszula Myller

III miejsce Jakub Aranin oraz Paulina Rak

Wyróżnienia Alicja Szymańska, Sebastian Koziatek oraz Melania Markowska

 

Wręczenie nagród odbędzie się 30 listopada 2017 roku o godzinie 13,00 w sali narad w siedzibie Nadleśnictwa Mrągowo.

Gratulujemy