Wydawca treści Wydawca treści

Sprzedaż drewna

Sprzedaż detaliczna drewna prowadzona jest w siedzibach leśnictw Nadleśnictwa Mrągowo.
 
Leśnictwa prowadzą sprzedaż detaliczną drewna
, produktów niedrzewnych i produktów użytkowania ubocznego.

Sprzedaż następuje według obowiązującego cennika detalicznego i warunków sprzedaży.

Drewno sprzedawane w Nadleśnictwie Mrągowo przygotowywane jest zgodnie z wymaganiami jakościowo-wymiarowymi drewna określonymi w normach i warunkach technicznych stosowanych w PGL LP do pomiaru i klasyfikacji surowca drzewnego. Organizacja wywozu oraz ewentualna manipulacja drewna przed załadunkiem leży po stronie kupującego.


Nadleśnictwo sprzedaje drewno ułożone przy drodze wywozowej.

 

Dokumentem rozchodu drewna jest asygnata wystawiona przez leśniczego prowadzącego sprzedaż drewna, do której dołączany jest paragon fiskalny lub faktura VAT.

Wywóz zakupionego drewna z lasu odbywa się w dni robocze, po uzgodnieniu z leśniczym i wpisaniu przez leśniczego daty wywozu na asygnacie.

Nabywcę obowiązuje termin wywozu podany na asygnacie i nie powinien on być dłuższy niż 14 dni od daty zakupu drewna.

Drewno średniowymiarowe (w tym opałowe) mierzy się w metrach przestrzennych lub metrach sześciennych.

Metr przestrzenny stosuje się przy pomiarze drewna ułożonego w stos, zmierzonego razem z korą i pustymi przestrzeniami między wałkami.

Metr sześcienny stosuje się do określania ilości samego drewna, bez kory i pustych przestrzeni między wałkami, znajdującego się w ten sposób zmierzonym stosie. W jednym metrze przestrzennym zawartość samego surowca drzewnego wynosi zazwyczaj w zależności od gatunku od 60 do 70% (n.p. 1 mp x 0,6 = 0,6 m3).
W związku z tym ceny m3 i mp są różne. Cena 1 mp jest zawsze niższa (o około 30-40% w zależności od gatunku) niż cena 1 m3.

Nadleśnictwo Mrągowo informuje o  możliwości nabycia pozostałości drzewnych po ścince i wyróbce drewna przez osoby fizyczne z zastosowaniem metody samowyrobu. Szczegółowe informacje można uzyskać w leśnictwach.

Informacje dotyczące sprzedaży drewna w Nadleśnictwie Mrągowo można uzyskać pod numerem telefonu 89 741 30 83 w dni robocze w godzinach od 7.00 do 15.00.

Materiały do pobrania:


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

„TRÓJKĄT I ŚLEDŹ” NA XVIII REGATACH ŻEGLARSKICH LEŚNIKÓW

„TRÓJKĄT I ŚLEDŹ” NA XVIII REGATACH ŻEGLARSKICH LEŚNIKÓW

5 sierpnia 2019 roku pod koniec dnia, gdy już wszyscy żeglarze przypłynęli do Zatoki Rominek na Jeziorze Ryńskim, odbyło się rozpoczęcie XVIII Regat Żeglarskich Leśników. Uczestników przywitał Piotr Karnasiewicz- Komandor Bractwa Żeglujących Leśników,  Poseł na Sejm RP Jerzy Antoni Gosiewski,  gospodarz terenu z Nadleśnictwa Giżycko oraz organizatorzy tegorocznego rejsu- przedstawiciele nadleśnictw Mragowo, Olsztyn, Gołdap. Po przywitaniu w poczet Bractwa przyjęto nowych uczestników znacząc ich pieczęcią.

Następne spotkanie odbyło się  na Przystani Kokoszka, na Jeziorze Tałty, gdzie omawiana była trasa wyścigu oraz można było posłuchać  Pana Andrzeja Piaseckiego- wybitnego zawodnika, mistrza świata w żeglarskiej klasie Lechner  i windsurfingu lodowym, byłego trenera kadry olimpijskiej, który przekazał żeglarzom kilka cennych wskazówek.

 8 sierpnia  odbyły się regaty na Jeziorze Tałty, które jest najgłębszym jeziorem rynnowym  w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich z największą głębią sięgająca ponad 50 m . Wyścig obejmował dwie trasy: krótkodystansową „trójkąt i śledź”, a także długodystansową sięgającą prawie do Mikołajek.

Podczas regat wiał zmienny i silny wiatr, co wymagało od uczestników nieustannej czujności i dopasowywania się do warunków pogodowych. Niektórym załogom udało się w pełni  wykorzystać taką pogodę i  po podsumowaniu punktów zebranych podczas wyścigów sędziowie mieli już wyniki.

Z 25 zgłoszonych załóg z całej Polski:

I miejsce zajęła załoga Sandry Jankowskiej, która płynęła łódką Bełbot 21 (Nadleśnictwo Gołdap),

II miejsce zdobyła załoga Jacka Zawielak na łódce o nazwie Świetlik (Nadleśnictwo Kaczory),

 III miejsce zajęła załoga Piotra Karnasiewicza – płynąca łódką Mazurska Perłą (Nadleśnictwo Głeboki-Bród i Suwałki).

Komisja sędziowska wraz z przedstawicielami organizatorów rejsu oraz Sebastianem Smolukiem Zastępcą Dyrektora ds. ekonomicznych w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych  w Olsztynie, nagrodziła zwycięskie załogi drewnianymi statuetkami oraz wręczyła wyróżnienia.

 

Dziękujemy wszystkim za wszelką pomoc, a przede wszystkim za mile spędzony czas

 i zapraszamy za rok na kolejne Regaty Żeglarskie Leśników.