Wydawca treści Wydawca treści

Rezerwaty przyrody

Na terenie Nadleśnictwa Mrągowo znajdują się 4 rezerwaty: dwa rezerwaty leśne, rezerwat faunistyczny i rezerwat torfowiskowy.

Rezerwat Bukowy - rezerwat leśny o powierzchni 8,64 ha położony na terenie Leśnictwa Reszel, utworzony w 1954 r. Celem ustanowienia rezerwatu było zachowanie i ochrona drzewostanu bukowego na krańcach swego wschodniego zasięgu.

Rezerwat Dębowo - rezerwat leśny o powierzchni 25,83 ha położony na terenie Leśnictwa Dębowo, utworzony w 1954 r. Przedmiotem ochrony jest drzewostan bukowy o cechach zespołu naturalnego, będącego najdalej wysuniętym na wschód naturalnym stanowiskiem gatunku.

Rezerwat Piłaki – rezerwat faunistyczny o powierzchni 52,45 ha położony na terenie Leśnictwa Borówko, utworzony w 1991 r. Powołany w celu ochrony noclegowisk żurawi w okresie wędrówki wiosennej i jesiennej, miejsc żerowania i gniazdowania wielu gatunków ptaków oraz stanowisk gatunków roślin rzadkich i podlegających ochronie.

Rezerwat Gązwa – rezerwat torfowiskowy o powierzchni 204,76 ha położony na terenie Leśnictwa Złoty Potok, utworzony w 1958 r. Dominują tutaj torfowiska wysokie porośnięte w większości niskiej jakości drzewostanami sosnowymi. Celem ochrony jest zachowanie kompleksu torfowisk śródleśnych, przejściowych i wysokich, charakterystycznych dla Pojezierza Mazurskiego.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Nie ma dymu bez ognia

Nie ma dymu bez ognia

             Czerwcową pogodę można określić "pożarową" . Temperatura powietrza powyżej 24°C, brak opadów i zachmurzenia - w takich warunkach powstaje ponad połowa pożarów lasów.

            Taka pogoda panowała także 27.06.2017 r. Dyspozytorka wieży w Jeleniowie jak zwykle rozpoczęła dyżur o 9:00. Tuż przed 11-tą zobaczyła dym nad lasem. W przeciągu kilku sekund odezwała się dyspozytorka wieży Borowo zaniepokojona tym samym obrazem. Po błyskawicznej konsultacji dyspozytorki określiły lokalizację zadymienia, po czym niezwłocznie poinformowały o tym punkt alarmowo-dyspozycyjny i Straż Pożarną
w Mrągowie, która zadysponowała siły do pożaru. W przeciągu około 20 minut w lesie pojawiły sie liczne zastępy ochotniczych oraz zawodowej straży pożarnej. Wszyscy uwijali się jak w ukropie, by ugasić pożar.  W kłębach dymu strażacy rozwinęli kilkaset metrów węży gaśniczych. Choć jezioro było bardzo blisko, różnica poziomów terenu spowodowała, że pobór wody był utrudniony.

            Po około 30 minutach pojawiła się informacja o wybuchu kolejnego pożaru. Dzięki obecności tak wielu sił, szybko udało się opanować sytuację.
Na szczęście do wszystkich tych zdarzeń doszło w warunkach kontrolowanych w czasie ćwiczeń pożarniczych zorganizowanych w ramach współpracy z KP PSP Mrągowo.