Wydawca treści Wydawca treści

Rezerwaty przyrody

Na terenie Nadleśnictwa Mrągowo znajdują się 4 rezerwaty: dwa rezerwaty leśne, rezerwat faunistyczny i rezerwat torfowiskowy.

Rezerwat Bukowy - rezerwat leśny o powierzchni 8,64 ha położony na terenie Leśnictwa Reszel, utworzony w 1954 r. Celem ustanowienia rezerwatu było zachowanie i ochrona drzewostanu bukowego na krańcach swego wschodniego zasięgu.

Rezerwat Dębowo - rezerwat leśny o powierzchni 25,83 ha położony na terenie Leśnictwa Dębowo, utworzony w 1954 r. Przedmiotem ochrony jest drzewostan bukowy o cechach zespołu naturalnego, będącego najdalej wysuniętym na wschód naturalnym stanowiskiem gatunku.

Rezerwat Piłaki – rezerwat faunistyczny o powierzchni 52,45 ha położony na terenie Leśnictwa Borówko, utworzony w 1991 r. Powołany w celu ochrony noclegowisk żurawi w okresie wędrówki wiosennej i jesiennej, miejsc żerowania i gniazdowania wielu gatunków ptaków oraz stanowisk gatunków roślin rzadkich i podlegających ochronie.

Rezerwat Gązwa – rezerwat torfowiskowy o powierzchni 204,76 ha położony na terenie Leśnictwa Złoty Potok, utworzony w 1958 r. Dominują tutaj torfowiska wysokie porośnięte w większości niskiej jakości drzewostanami sosnowymi. Celem ochrony jest zachowanie kompleksu torfowisk śródleśnych, przejściowych i wysokich, charakterystycznych dla Pojezierza Mazurskiego.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Las łączy pokolenia!

Las łączy pokolenia!

Noc Sów na szkółce leśnej w Świętej Lipce.

Mimo wielu prac, które wiosną odbywają  się na szkółce leśnej, 31 marca 150 osób przyjechało właśnie tu, żeby posłuchać pohukiwania sów (w pobliżu gniazduje puszczyk). Spotkanie odbyło się w ramach ogólnopolskiej akcji Noc Sów.  

 Wieczór był piękny, mimo iż w dzień padał przelotny deszcz. Na wstępie przyrodnicy mieli szansę zobaczyć, jak wygląda szkółka leśna i jakie gatunki na niej siejemy. Po obejrzeniu filmu o sowach wyszliśmy nasłuchiwać te piękne ptaki. Noc była wyjątkowo ciemna. Uczestnicy stwierdzili, że ciemno choć oko wykol. Zgasiliśmy latarki i w milczeniu słuchaliśmy lasu. Wrażenie niesamowite.

Nasze spotkanie zakończyliśmy ogniskiem. Cieszymy się że w Nocy Sów wzięły udział kilkuletnie maluchy, ale i ich rodzice i dziadkowie. Las łączy pokolenia!