Wydawca treści Wydawca treści

Położenie

Nadleśnictwo Mrągowo jest jednym z 33 wchodzącym w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. Położone jest na terenie województwa warmińsko - mazurskiego w powiatach: mrągowskim, kętrzyńskim i olsztyńskim. Swym zasięgiem obejmuje 8 gmin. Ma powierzchnię 839 km2.


Nadleśnictwo składa się z trzech obrębów: Gązwa, Sadłowo i Mrągowo. Obręb Mrągowo wchodzi w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Mazurskie".
Gęstość zaludnienia w regionie, w którym położone jest nadleśnictwo, wynosi 37 osób na km2, czyli jest stosunkowo niskie w porównaniu do średniej gęstości zaludnienia w Polsce, wynoszącej 123 osób na km2.
Tereny bezpośrednio sąsiadujące z gruntami Nadleśnictwa to obszary leśne lub rolne, o bardzo słabym uprzemysłowieniu. Jest to region typowo rolniczy. Brak uciążliwego dla środowiska przemysłu i niewielka gęstość zaludnienia wpływają korzystnie na walory przyrodnicze regionu.
Piękno przyrody i krajobrazu łączącego wzgórza z licznymi położonymi wśród nich jeziorami, zachęca wielu turystów do odwiedzenia tych terenów. Szczególnie atrakcyjne pod tym względem są lasy Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Mazurskie". Na terenach Nadleśnictwa Mrągowo rozpoczyna się najpiękniejszy mazurski szlak wodny rzeki Krutyni.

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Inwentaryzacja dzików

Inwentaryzacja dzików

    W dniach 21 i 22 października na terenie całego kraju, w tym także w Nadleśnictwie Mrągowo, PGL Lasy Państwowe zorganizowały akcję liczenia dzików. Oprócz dzików policzone zostały jelenie, sarny, łosie, lisy i zające. Inwentaryzacja została przeprowadzona metodą pędzeń próbnych na 10 % powierzchni leśnej nadleśnictwa, co daje obszar o wielkości 1907,43 ha.

   W przeprowadzeniu inwentaryzacji oprócz leśników brali udział myśliwi oraz pracownicy Zakładów Usług Leśnych. Dzięki pomocy zaproszonych gości, mimo trudnych warunków atmosferycznych, akcja została przeprowadzona sprawnie, a zebrane dane posłużą do określenia wielkości populacji dzików i ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa ASF.