Rezerwaty przyrody

Na terenie Nadleśnictwa Mrągowo znajdują się 4 rezerwaty: dwa rezerwaty leśne, rezerwat faunistyczny i rezerwat torfowiskowy.

Obszary chronionego krajobrazu

Obszary chronionego krajobrazu to tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.

Obszary Natura 2000

Celem działania europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000 jest powstrzymanie wymierania zagrożonych roślin i zwierząt oraz ochrona różnorodności biologicznej na terenie Europy. Do wdrożenia sieci zobowiązane są wszystkie kraje Wspólnoty.

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W 2021 r. na gruntach w zarządzie LP było 11 711 pomników przyrody, z czego 9 tys. stanowiły pojedyncze drzewa, a 1426 grupy drzew.

HCVF

Nadleśnictwo Mrągowo dokonało, zgodnie z decyzją dyrektora RDLP, identyfikacji i weryfikacji lasów o szczególnych walorach przyrodniczych wg kryteriów HCVF - FSC - ostatnia aktualizacja 26.08.2021 roku.

Ochrona gatunkowa

Ochrona gatunkowa dotyczy najcenniejszych, unikatowych i rzadkich przedstawicieli flory i fauny. W Polsce ochroną ścisłą objętych jest 415 gatunków roślin, 232 gatunków grzybów i 319 gatunków zwierząt. 65 proc. gatunków dzikiej flory i fauny Polski to gatunki leśne.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Las łączy pokolenia!

Las łączy pokolenia!

Noc Sów na szkółce leśnej w Świętej Lipce.

Mimo wielu prac, które wiosną odbywają  się na szkółce leśnej, 31 marca 150 osób przyjechało właśnie tu, żeby posłuchać pohukiwania sów (w pobliżu gniazduje puszczyk). Spotkanie odbyło się w ramach ogólnopolskiej akcji Noc Sów.  

 Wieczór był piękny, mimo iż w dzień padał przelotny deszcz. Na wstępie przyrodnicy mieli szansę zobaczyć, jak wygląda szkółka leśna i jakie gatunki na niej siejemy. Po obejrzeniu filmu o sowach wyszliśmy nasłuchiwać te piękne ptaki. Noc była wyjątkowo ciemna. Uczestnicy stwierdzili, że ciemno choć oko wykol. Zgasiliśmy latarki i w milczeniu słuchaliśmy lasu. Wrażenie niesamowite.

Nasze spotkanie zakończyliśmy ogniskiem. Cieszymy się że w Nocy Sów wzięły udział kilkuletnie maluchy, ale i ich rodzice i dziadkowie. Las łączy pokolenia!