Rezerwaty przyrody

Na terenie Nadleśnictwa Mrągowo znajdują się 4 rezerwaty: dwa rezerwaty leśne, rezerwat faunistyczny i rezerwat torfowiskowy.

Obszary chronionego krajobrazu

Obszary chronionego krajobrazu to tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.

Obszary Natura 2000

Celem działania europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000 jest powstrzymanie wymierania zagrożonych roślin i zwierząt oraz ochrona różnorodności biologicznej na terenie Europy. Do wdrożenia sieci zobowiązane są wszystkie kraje Wspólnoty.

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W 2021 r. na gruntach w zarządzie LP było 11 711 pomników przyrody, z czego 9 tys. stanowiły pojedyncze drzewa, a 1426 grupy drzew.

HCVF

Nadleśnictwo Mrągowo dokonało, zgodnie z decyzją dyrektora RDLP, identyfikacji i weryfikacji lasów o szczególnych walorach przyrodniczych wg kryteriów HCVF - FSC - ostatnia aktualizacja 26.08.2021 roku.

Ochrona gatunkowa

Ochrona gatunkowa dotyczy najcenniejszych, unikatowych i rzadkich przedstawicieli flory i fauny. W Polsce ochroną ścisłą objętych jest 415 gatunków roślin, 232 gatunków grzybów i 319 gatunków zwierząt. 65 proc. gatunków dzikiej flory i fauny Polski to gatunki leśne.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Bukiew…co z czym i dlaczego ?

Bukiew…co z czym i dlaczego ?

Bukiew…co z czym i dlaczego ?

Bukiew to nic innego jak owoce z drzewa o nazwie buk. Trójgraniaste, centymetrowe, brązowe orzeszki okryte łupiną z kolczastymi wyrostkami, która otwiera się gdy dojrzeje. Nasiona te najczęściej są zjadane przez zwierzęta, ale dawniej były wykorzystywane również przez ludzi- robiono z nich mąkę, olej czy napoje. W dzisiejszych czasach zapomnieliśmy o dawnych zastosowaniach orzeszków. Dzisiaj zbierane są i wykorzystywane w szkółkach leśnych do produkcji sadzonek.

A do czego?

Nasiona buka obradzają w zależności od warunków atmosferycznych, a lata nasienne przypadają raz na 7-8 lat. Najwięcej bukwi rodzą buki rosnące samotnie, z dużą, rozłożystą koroną. Podstawowym źródłem zbieranych nasion są gospodarcze drzewostany nasienne, które wyróżniają się dobrą jakością hodowlaną, czyli są po prostu najładniejsze. W Nadleśnictwie Mragowo  znajduje się kilka takich drzewostanów w obrębie Sadłowo o łącznej powierzchni 65, 19 ha. Są to najdalej wysunięte na wschód tereny naturalnego występowanie buka. Gdy mamy tak małą częstotliwość obradzania buka, zbieramy nasiona „na zapas”, aby w przypadku braku urodzaju mieć z czego wyhodować małe sadzonki w szkółce leśnej. Zbiór nasion wiąże się  z produkcją tysięcy sadzonek. Nasza Pani Leśniczy zajmująca się szkółką leśną już zaczęła zbiory i jak sama mówi: „nasion w tym roku jest bardzo dużo, ale niestety większość jest płonnych”, czyli  pustych.

Jak wygląda zbiór nasion ?

Najczęściej nasiona zbiera się ręcznie spod drzew z których opadły. Dla ułatwienia zbioru rozkłada się płachty lub zawiesza siatki w które spadają nasiona. Innym sposobem zbioru jest zamiatanie lub grabienie oraz wykorzystywanie aspiratorów plecakowych czyli „odkurzaczy”. Te metody jednak zbierają nie tylko nasiona, ale też drobne gałązki, okrywy a nawet żwir i piach.  Nasiona można też pozyskiwać ze ściętych drzew, lecz wtedy wymagane jest wysuszenie całych owoców aby okrywy otworzyły się i uwolniły nasiona. W naszym nadleśnictwie pracownicy przeprowadzają zbiór nasion ręczny z ziemi.

 Co dalej?

Nasiona takie muszą być wysuszone, zapakowane i przechowywane w chłodni, aby nie straciły swoich zdolności do kiełkowania.

Nasiona buka zbiera się od października i należy szybko je zebrać, gdyż jest to przysmak zwierząt leśnych i bardzo szybko znikają ze ściółki.