Rezerwaty przyrody

Na terenie Nadleśnictwa Mrągowo znajdują się 4 rezerwaty: dwa rezerwaty leśne, rezerwat faunistyczny i rezerwat torfowiskowy.

Obszary chronionego krajobrazu

Obszary chronionego krajobrazu to tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.

Obszary Natura 2000

Celem działania europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000 jest powstrzymanie wymierania zagrożonych roślin i zwierząt oraz ochrona różnorodności biologicznej na terenie Europy. Do wdrożenia sieci zobowiązane są wszystkie kraje Wspólnoty.

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W 2021 r. na gruntach w zarządzie LP było 11 711 pomników przyrody, z czego 9 tys. stanowiły pojedyncze drzewa, a 1426 grupy drzew.

HCVF

Nadleśnictwo Mrągowo dokonało, zgodnie z decyzją dyrektora RDLP, identyfikacji i weryfikacji lasów o szczególnych walorach przyrodniczych wg kryteriów HCVF - FSC - ostatnia aktualizacja 26.08.2021 roku.

Ochrona gatunkowa

Ochrona gatunkowa dotyczy najcenniejszych, unikatowych i rzadkich przedstawicieli flory i fauny. W Polsce ochroną ścisłą objętych jest 415 gatunków roślin, 232 gatunków grzybów i 319 gatunków zwierząt. 65 proc. gatunków dzikiej flory i fauny Polski to gatunki leśne.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

„TRÓJKĄT I ŚLEDŹ” NA XVIII REGATACH ŻEGLARSKICH LEŚNIKÓW

„TRÓJKĄT I ŚLEDŹ” NA XVIII REGATACH ŻEGLARSKICH LEŚNIKÓW

5 sierpnia 2019 roku pod koniec dnia, gdy już wszyscy żeglarze przypłynęli do Zatoki Rominek na Jeziorze Ryńskim, odbyło się rozpoczęcie XVIII Regat Żeglarskich Leśników. Uczestników przywitał Piotr Karnasiewicz- Komandor Bractwa Żeglujących Leśników,  Poseł na Sejm RP Jerzy Antoni Gosiewski,  gospodarz terenu z Nadleśnictwa Giżycko oraz organizatorzy tegorocznego rejsu- przedstawiciele nadleśnictw Mragowo, Olsztyn, Gołdap. Po przywitaniu w poczet Bractwa przyjęto nowych uczestników znacząc ich pieczęcią.

Następne spotkanie odbyło się  na Przystani Kokoszka, na Jeziorze Tałty, gdzie omawiana była trasa wyścigu oraz można było posłuchać  Pana Andrzeja Piaseckiego- wybitnego zawodnika, mistrza świata w żeglarskiej klasie Lechner  i windsurfingu lodowym, byłego trenera kadry olimpijskiej, który przekazał żeglarzom kilka cennych wskazówek.

 8 sierpnia  odbyły się regaty na Jeziorze Tałty, które jest najgłębszym jeziorem rynnowym  w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich z największą głębią sięgająca ponad 50 m . Wyścig obejmował dwie trasy: krótkodystansową „trójkąt i śledź”, a także długodystansową sięgającą prawie do Mikołajek.

Podczas regat wiał zmienny i silny wiatr, co wymagało od uczestników nieustannej czujności i dopasowywania się do warunków pogodowych. Niektórym załogom udało się w pełni  wykorzystać taką pogodę i  po podsumowaniu punktów zebranych podczas wyścigów sędziowie mieli już wyniki.

Z 25 zgłoszonych załóg z całej Polski:

I miejsce zajęła załoga Sandry Jankowskiej, która płynęła łódką Bełbot 21 (Nadleśnictwo Gołdap),

II miejsce zdobyła załoga Jacka Zawielak na łódce o nazwie Świetlik (Nadleśnictwo Kaczory),

 III miejsce zajęła załoga Piotra Karnasiewicza – płynąca łódką Mazurska Perłą (Nadleśnictwo Głeboki-Bród i Suwałki).

Komisja sędziowska wraz z przedstawicielami organizatorów rejsu oraz Sebastianem Smolukiem Zastępcą Dyrektora ds. ekonomicznych w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych  w Olsztynie, nagrodziła zwycięskie załogi drewnianymi statuetkami oraz wręczyła wyróżnienia.

 

Dziękujemy wszystkim za wszelką pomoc, a przede wszystkim za mile spędzony czas

 i zapraszamy za rok na kolejne Regaty Żeglarskie Leśników.