Wydawca treści Wydawca treści

Ochrona lasu

Ochrona lasu ma na celu przeciwdziałanie rozwojowi szkodliwych owadów i grzybów. W tym celu leśnicy usuwają z lasu drzewa zasiedlone przez szkodniki (posusz czynny), złomy (drzewa, których pień został złamany przez wiatr lub inny czynnik), wywroty (drzewa, których system korzeniowy został naderwany lub całkowicie wywrócone). Aby zapobiec namnażaniu się szkodliwych owadów wykładają różnego rodzaju pułapki. Mogą być to drzewa, które po zasiedleniu zostaną usunięte z lasu lub pułapki feromonowe, w których owady wabione zapachem wchodzą do specjalnych pojemniczków.  W ramach walki biologicznej ze szkodnikami owadzimi niezwykle skuteczną metodą jest ochrona pożytecznych ssaków owadożernych (ryjówki, jeże), płazów, gadów, ptaków i pożytecznych owadów. Skutecznie, zwłaszcza w drzewostanach sosnowych, przeciwdziała nadmiernemu rozwojowi owadów zasiedlenie i ochrona mrowisk mrówki ćmawej.

Na ubogich siedliskach borów sosnowych zastosowano ogniskowo – kompleksową metodę ochrony lasu. Polega ona na założeniu miejsc różnorodności biologicznej (remiz).

Przeciwdziałania chorobom grzybowym polegają przede wszystkim na biologicznym zabezpieczeniu pniaków po ściętym drzewie, zwalczaniu chemicznym i mechanicznym oraz na stosowaniu odpowiednich technik hodowlanych.

Szkody od zwierzyny występują w uprawach w postaci zgryzania (sarna, jeleń, łoś zjadają pączek szczytowy młodego drzewka), a w młodnikach w postaci spałowania (zwierzę podcina siekaczami korę i zrywa ją szarpnięciem głowy).  W celu uniknięciu tych szkód wykłada się drzewa zgryzowe.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

KONKURS WIEDZY LEŚNEJ MŁODYCH ODKRYWCÓW PRZYRODY

KONKURS WIEDZY LEŚNEJ MŁODYCH ODKRYWCÓW PRZYRODY

W ostatni piątek, spowity słoneczną jesienną aurą odbył się konkurs wiedzy leśnej młodych odkrywców przyrody w Borowie . Uczniowie klas 7-8 oraz gimnazjum z 9 szkół z okolicznych szkół przyjechali do lasu, aby uczestniczyć w konkursie i wykazać się wiedzą przyrodniczą. Trasa nie była łatwa, miała 3 km długości i w pewnych momentach była zarośnięta przez maliny i jeżyny. Na trasie młodzież musiała wykonać 9 zadań miedzy innymi rozpoznać gatunki drzew po gałęziach i drewnie, tropy zwierząt, gatunki  grzybów czy odgadnąć zapachy leśne.

Walka była zacięta, wszystkie drużyny miały wysoką punktację i większość z nich przebiegła trasę w czasie krótszym niż jedna  godzina .

I miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej  w Kosewie w składzie  Julia Żelazek, Hubert Ochenkowski, Wojciech Soból, II miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Sorkwitach- Maria Kaczmarek, Natalia Nalazek, Kamila Szmytkowska, a III miejsce po dwukrotnej dogrywce ze Szkołą Podstawową nr 4 w Mrągowie zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Kolnie- Marika Bąk, Wiktor Jasiński, Michał Kasprzak.

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za sportową rywalizację i hart ducha, a przede wszystkim nauczycielom za tak dobre przygotowanie uczniów do konkursu.

Dziękujemy również Starostwu Mrągowskiemu za zasponsorowanie wspaniałych nagród przyrodniczych, które na pewno pomogą zwycięzcom w pogłębianiu wiedzy leśnej oraz   za pomoc i współprace, zwłaszcza Pani Katarzynie Kaczyńskiej i  Panu Januszowi Stecka.

Jeszcze raz bardzo dziękujemy i zapraszamy za rok.