Wydawca treści Wydawca treści

Ochrona gatunkowa

Ochrona gatunkowa dotyczy najcenniejszych, unikatowych i rzadkich przedstawicieli flory i fauny. W Polsce ochroną ścisłą objętych jest 415 gatunków roślin, 232 gatunków grzybów i 319 gatunków zwierząt. 65 proc. gatunków dzikiej flory i fauny Polski to gatunki leśne.

Dobre rozpoznanie zasobów i składników przyrody oraz istniejących zagrożeń to podstawowa zasada ochrony lasu, a w tym ochrony przyrody. Jednym z wielu zadań służby leśnej jest gromadzenie informacji na temat nowych miejsc występowania, a także  coroczny monitoring znanych stanowisk grzybów, porostów, roślin oraz zwierząt występujących na ternie nadleśnictwa.

Spośród chronionych, zagrożonych i rzadkich regionalnie grzybów, porostów i roślin spotkać można na terenie Nadleśnictwa takie gatunki jak:

Lilia złotogłów /Lilium martagon/
Cis pospolity /Taxus baccata/
Jodła pospolita /Abies alba/
Zimoziół północny /Linnaea borealis/
Lepiężnik różowy /Petasites hybridus/
Sasanka otwarta /Pulsatilla patens/
Paprotka zwyczajna /Polypodium vulgare/
Czosnek niedźwiedzi /Allium ursinum/
Podkolan biały /Platanthera bifolia/
Bluszcz pospolity /Hedera helix/
Bobrek trójlistkowy, b. trójlistny /Menyanthes trifoliata/
Pióropusznik strusi /Matteuccia struthiopteris/
Turówka wonna, żubrówka /Hierochloë odorata/
Dereń świdwa /Cornus sanguinea/
Widłak goździsty /Lycopodium clavatum/
Sromotnik bezwstydny /Phallus impudicus/
Skrzyp zimowy /Equisetum hyemale/
Widłak jałowcowaty /Lycopodium annotinum/
Barwinek pospolity /Vinca minor/
Zawilec wielkokwiatowy /Anemone sylvestris/
Widłak wroniec /Huperzia selago/

Do najcenniejszych zwierząt spotykanych na terenie nadleśnictwa zaliczyć można takie gatunki jak:

Bóbr europejski /Castor fiber/
Żółw błotny /Emys orbicularis/
Żmija zygzakowata /Vipera berus/
Wilk szary /Canis lupus/
Ryś /Lynx lynx/
Wydra europejska /Lutra lutra/
Orlik krzykliwy /Aquila pomarina/
Bielik /Haliaeetus albicilla/
Bocian czarny /Ciconia nigra/
Bocian biały /Ciconia ciconia/
Żuraw /Grus grus/
Siniak /Columba oenas/
Dzięciołek /Dendrocopos minor/
Bekas kszyk, kszyk /Gallinago gallinago/
Derkacz /Crex crex/
Łęczak /Tringa glareola/
Samotnik /Tringa ochropus/
Bąk /Botaurus stellaris/
Cyranka /Anas querquedula/
Cyraneczka /Anas crecca/


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Wyjątkowe sadzenie lipy w Świętej Lipce

Wyjątkowe sadzenie lipy w Świętej Lipce

Lasy Państwowe sadzą 1 000 drzew na minutę. Jest to wyjątkowo ciężka praca, wymagająca wprawy i doświadczenia. W naszych działaniach mamy sojuszników.

W tym roku Nadleśnictwo Mrągowo otrzymało nieoczekiwaną pomoc. 18 maja br. w lasach leśnictwa Święta Lipka w miejscu gdzie przebiegała historyczna granica między Warmią a Mazurami  miały miejsce wyjątkowe leśne prace odnowieniowe. W sadzeniu lipy drobnolistnej wziął udział Poseł na Sejm Jerzy Antonii Gosiewski, Wojewoda Warmińsko – Mazurski Artur Chojecki, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie dr inż. Piotr Czyżyk, władze samorządowe, okoliczni mieszkańcy  oraz mrągowscy leśnicy.

Przy drodze z Reszla do Świętej Lipki znajduje się zespół 15 kapliczek. Zostały postawione z myślą o licznych pielgrzymach , ale były również swoistym łącznikiem katolickiej Warmii z protestanckimi Mazurami. Piętnasta kapliczka znajduje się na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo Mrągowo i w 2016 r. została odrestaurowana dzięki staraniom leśników. Właśnie tam dokonano nasadzeń.

W trakcie prac wyróżniała się para składająca się z Pana Posła Jerzego Antoniego Gosiewskiego i Pana Dyrektora RDLP w Olsztynie dr inż. Piotra Czyżyka, która wręcz książkowo wykonywała sadzenie w jamkę lipy drobnolistnej.

Szczególne zainteresowanie Pana Wojewody Artura Chojeckiego wzbudziła tematyka inwentaryzacji przyrodniczej oraz zwalczania gradacji kornika drukarza w Puszczy Białowieskiej zaprezentowana przez Pana Dyrektora dr inż. Piotra Czyżyka.

Uczestnicy sadzenia lasu  odwiedzili tego dnia szkółkę leśną. To właśnie tu las ma swój początek, tu bije serce lasu. Padło wiele pytań: Jak wygląda podlewanie małych drzewek? Jaki obszar jest zaopatrywany w sadzonki wyprodukowane na szkółce? Dyrektor dr inż. Piotr Czyżyk podkreślił jak ważna jest praca szkółkarza i jak wiele zależy od jego wiedzy. Zapoznał również gości z zasadami produkcji szkółkarskiej i prowadzeniem szkółek leśnych w Lasach Państwowych.

Korzenie posadzonych lip łączą z tą ziemią nie tylko drzewka, ale również tych którzy je posadzili. Z dumą możemy powiedzieć, że to jest nasz las!