Wydawca treści Wydawca treści

Łowiectwo

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie" z 1995 r. Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej, zajmują się myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim oraz leśnicy.

Przeczytaj więcej o łowiectwie

Nadleśnictwo Mrągowo nie prowadzi Ośrodków Hodowli Zwierzyny. Obszar, którym zarządza o powierzchni, wydzierżawia Kołom Łowieckim, które gospodarują samodzielnie, a nadleśnictwo jedynie nadzoruje ich działalność. Koła Łowieckie gospodarują na powierzchni 79 325,39 ha jest to powierzchnia zarówno polna jak i leśna.

Na terenie nadleśnictwa znajduje się 13 obwodów łowieckich, z których 3 skategoryzowano jako bardzo dobre, 2 jako dobre, 2 jako średnie i 6 słabe. Wszystkie obwody należą do rejonu hodowlanego Nr II o nazwie „Wipsun".
Rejon posiada wieloletni łowiecki plan hodowlany sporządzony na lata 2023 – 2033. Wieloletni plan hodowlany ma na celu zoptymalizowanie gospodarki łowieckiej przez utrzymanie należytego składu gatunkowego i liczebnego zwierzyny, w tym struktury wiekowej i struktury płci. Na obszarze w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Mragowo zinwentaryzowano w marcu 2023 roku 317 łosi, 730 jeleni, 8 danieli, 1983 saren i 79 dzików.
Nadleśnictwo nadzoruje, by stan zwierzyny w łowiskach był utrzymywany na poziomie, przy którym występują szkody w drzewostanach gospodarczo znośne. Celowi temu służy m.in. coroczne, wspólne z Kołami Łowieckimi, przeprowadzanie inwentaryzacji zwierzyny bytującej na administrowanych przez nadleśnictwo terenach.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Maleństwa znalezione w lesie

Maleństwa znalezione w lesie

Wszyscy wiemy, że nasionami dębu są żołędzie, a kasztany to nasiona kasztanowca. Wiemy też, że można z nich wyhodować drzewo. Ale jak wyglądają nasiona brzozy? Są maleńkie. Jedno nasionko jest wielkości 1mm. Dzięki temu, że jest leciutkie wiatr łatwo rozsiewa je porywając przy silniejszych podmuchach.

Ale jak zebrać takie maleństwa? Jakbyśmy chcieli je pozbierać z ziemi, tak jak żołędzie, potrzebowalibyśmy lupy i pęsety. Jest jednak inny sposób.

Nasiona brzozy dojrzewają na drzewie w kwiatostanach. Kiedy dojrzeją kwiatostan rozpada się i nasiona spadają na ziemię.  W Lasach Państwowych  nasiona zbiera się z najlepszych (czyli najzdrowszych , najbardziej żywotnych), specjalnie wybranych drzew (tzw. drzewa mateczne).  Jeżeli chcemy pozyskać te nasiona musimy je zebrać wchodząc na drzewo.  W tym tygodniu w Nadleśnictwie Mrągowo zebrano nasiona brzozy. Zadania podjęli się dwaj specjaliści, dla których wspinaczka jest codziennością. Byli zaopatrzeni w specjalistyczny sprzęt (liny, uprzęże, drabinki). Kiedy zbieracz wspiął się niemal na sam czubek drzewa zrywał w koronie kwiatostany. Na jednym drzewie zbieracz pracował co najmniej godzinę.

A po co nam te nasiona? Część tych nasion zostanie wysiana na szkółce leśnej. Dzięki temu kolejne pokolenia brzóz będą miały najlepsze cechy jakościowe. Druga część nasion zostanie przekazana do Leśnego Banku Genów w  Kostrzycy. Nasiona te będą tam przechowywane. Uchronimy w ten sposób geny najdorodniejszych drzew.