Wydawca treści Wydawca treści

Łowiectwo

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie" z 1995 r. Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej, zajmują się myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim oraz leśnicy.

Przeczytaj więcej o łowiectwie

Nadleśnictwo Mrągowo nie prowadzi Ośrodków Hodowli Zwierzyny. Obszar, którym zarządza o powierzchni, wydzierżawia Kołom Łowieckim, które gospodarują samodzielnie, a nadleśnictwo jedynie nadzoruje ich działalność. Koła Łowieckie gospodarują na powierzchni 79 325,39 ha jest to powierzchnia zarówno polna jak i leśna.

Na terenie nadleśnictwa znajduje się 13 obwodów łowieckich, z których 3 skategoryzowano jako bardzo dobre, 2 jako dobre, 2 jako średnie i 6 słabe. Wszystkie obwody należą do rejonu hodowlanego Nr II o nazwie „Wipsun".
Rejon posiada wieloletni łowiecki plan hodowlany sporządzony na lata 2023 – 2033. Wieloletni plan hodowlany ma na celu zoptymalizowanie gospodarki łowieckiej przez utrzymanie należytego składu gatunkowego i liczebnego zwierzyny, w tym struktury wiekowej i struktury płci. Na obszarze w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Mragowo zinwentaryzowano w marcu 2023 roku 317 łosi, 730 jeleni, 8 danieli, 1983 saren i 79 dzików.
Nadleśnictwo nadzoruje, by stan zwierzyny w łowiskach był utrzymywany na poziomie, przy którym występują szkody w drzewostanach gospodarczo znośne. Celowi temu służy m.in. coroczne, wspólne z Kołami Łowieckimi, przeprowadzanie inwentaryzacji zwierzyny bytującej na administrowanych przez nadleśnictwo terenach.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

KONKURS WIEDZY LEŚNEJ MŁODYCH ODKRYWCÓW PRZYRODY

KONKURS WIEDZY LEŚNEJ MŁODYCH ODKRYWCÓW PRZYRODY

W ostatni piątek, spowity słoneczną jesienną aurą odbył się konkurs wiedzy leśnej młodych odkrywców przyrody w Borowie . Uczniowie klas 7-8 oraz gimnazjum z 9 szkół z okolicznych szkół przyjechali do lasu, aby uczestniczyć w konkursie i wykazać się wiedzą przyrodniczą. Trasa nie była łatwa, miała 3 km długości i w pewnych momentach była zarośnięta przez maliny i jeżyny. Na trasie młodzież musiała wykonać 9 zadań miedzy innymi rozpoznać gatunki drzew po gałęziach i drewnie, tropy zwierząt, gatunki  grzybów czy odgadnąć zapachy leśne.

Walka była zacięta, wszystkie drużyny miały wysoką punktację i większość z nich przebiegła trasę w czasie krótszym niż jedna  godzina .

I miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej  w Kosewie w składzie  Julia Żelazek, Hubert Ochenkowski, Wojciech Soból, II miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Sorkwitach- Maria Kaczmarek, Natalia Nalazek, Kamila Szmytkowska, a III miejsce po dwukrotnej dogrywce ze Szkołą Podstawową nr 4 w Mrągowie zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Kolnie- Marika Bąk, Wiktor Jasiński, Michał Kasprzak.

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za sportową rywalizację i hart ducha, a przede wszystkim nauczycielom za tak dobre przygotowanie uczniów do konkursu.

Dziękujemy również Starostwu Mrągowskiemu za zasponsorowanie wspaniałych nagród przyrodniczych, które na pewno pomogą zwycięzcom w pogłębianiu wiedzy leśnej oraz   za pomoc i współprace, zwłaszcza Pani Katarzynie Kaczyńskiej i  Panu Januszowi Stecka.

Jeszcze raz bardzo dziękujemy i zapraszamy za rok.