Wydawca treści Wydawca treści

Lasy nadleśnictwa

Powierzchnia ogólna Nadleśnictwa Mrągowo wynosi 19 964 ha, w tym drzewostany zajmują 18 664 ha. Lesistość terenu wynosi średnio 24,3%, największa jest na terenie gminy Piecki, gdzie wynosi 53,8 %. Nadleśnictwo składa się z trzech obrębów: Gązwa, Sadłowo i Mrągowo. Mamy tu prawie wszystkie siedliska z występujących na terenie RDLP Olsztyn oraz większość rodzimych gatunków drzew (z czego sosna zajmuje 41% powierzchni, świerk – 16%, brzoza – 19%).


Lasy Nadleśnictwa Mrągowo stanowią 218 kompleksów leśnych. Tworzą one generalnie zwarte kompleksy. Większość lasów skupiona jest w 3 kompleksach leśnych powyżej 2000 ha stanowiących ogółem 62 % jego powierzchni. Lasy prywatne występują przeważnie w dużym rozproszeniu i na niewielkich obszarach. Często przylegają do lasów nadleśnictwa, ale rzadko stanowią wśród nich enklawy.


Cechą charakterystyczną Pojezierza Mrągowskiego jest występowanie szeregu południkowo układających się rynien, w obrębie których często występują jeziora. Dział wodny Wisły i Pregoły przebiega w ten sposób, że wody z zachodnich rynien kierują się na południe do Narwi, ze wschodu zaś do Łyny. Wzdłuż rynien ciągną się wały ozów i kemów, ale na wysoczyznach między rynnami występuje glina morenowa. Wzniesienia nad poziom morza wahają się w granicach 130 - 170m. Budowa geomorfologiczna jest bardzo zróżnicowana, z bogata siecią rzek, pradolin, bruzd rynnowych z licznymi jeziorami. Tutejszy krajobraz cechują względne różnice wysokości dochodzące w strefie moreny czołowej do 20-30 m, przez co krajobraz urozmaicony jest licznymi wzniesieniami z jarami i wąwozami.


Z budową geologiczną wiąże się występowanie określonych typów gleb. Od żyzności gleb zależy bogactwo i różnorodność życia roślinnego. Gleby Nadleśnictwa Mrągowo zostały wytworzone z utworów ostatniego zlodowacenia bałtyckiego. Znaczna cześć nadleśnictwa położona jest na równinie sandrowej oraz częściowo na wysoczyźnie polodowcowej zbudowanej głównie z utworów moren dennych i czołowych fazy pomorskiej. W obrębach Gązwa i Sadłowo największy udział maja żyźniejsze gleby płowe, gdzie dominującym substratem jest tutaj glina zwałowa. W tej części nadleśnictwa dominują siedliska lasowe, z większym udziałem gatunków drzew liściastych: buka, dębu, brzozy, graba, olchy, jesiona i klonu. W obrębie Mrągowo największy udział mają uboższe gleby bielicowo –rdzawe i gleby brunatno – rdzawe, przez co dominują tu siedliska borowe, gdzie występują głównie drzewa iglaste: sosna i świerk.


W lasach nadleśnictwa Mrągowo występuje wiele gatunków roślin i zwierząt podlegających różnym formom ochrony przyrody. Spośród roślin objętych ochroną gatunkową występują tu: lilia złotogłów, zawilec wielkokwiatowy, wawrzynek wilczełyko, podkolan biały, bluszcz pospolity, rosiczka, różne gatunki storczyków, pióropusznik strusi. Wśród zwierząt występujących na terenie nadleśnictwa występują gatunki łowne: łosie, jelenie, sarny, dziki, zające, lisy, jenoty, borsuki, kuny, norki. Ze zwierząt chronionych spotkać tu można wilki, rysie, bobry, wydry. Dobre warunki bytowania znalazły tu również ptaki chronione objęte ochroną strefową, takie jak: orliki krzykliwe, bieliki, bociany czarne i kanie: czarna i ruda. Wśród innych gatunków objętych ochroną ciekawostką jest występowanie pojedynczych stanowisk żółwia błotnego.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Konkurs plastyczny „Dary Lasu” rozstrzygnięty!

Konkurs plastyczny „Dary Lasu” rozstrzygnięty!

Konkurs plastyczny „Dary Lasu" rozstrzygnięty!

Bardzo cieszymy się, że w konkursie plastycznym „Dary lasu" wzięło udział ponad 70 uczniów z 10 szkół. Młodzi plastycy, których z dumą możemy nazwać przyrodnikami w swoich pracach wykorzystali jesienne dary lasu. Prace były pełne pomysłów, kolorowe i wyjątkowo estetycznie wykonane.

Jury miało twardy orzech do zgryzienia. Mimo to postanowiło przyznać następujące nagrody:

KATEGORIA 0 – III

I MIEJSCE      Maria Kuś (ZS nr 1 Mrągowo, pod opieką P. E.Chojnowskiej)

                         Stanisław Gądek (SP w Węgoju, pod opieką A.Watros)

II MIEJSCE     Kacper Pączkowski (SP w Węgoju, pod opieką A.Watros)

III MIEJSCE    Oliwia Matusiak ( SP w Szestnie, pod opieką E. Włodarczyk)

WYRÓŻNIENIA    Paweł Smoliński (SP w Węgoju, pod opieką A.Watros)

                                  Miłosz Szymański (SP w Warpunach, pod opieką I. Świder)

                                   Julia Siegmund  (SP w Marcinkowie, H. Całka)

 

KATEGORIA IV – VI

 I MIEJSCE    Urszula Myller ( SP w Kolnie, filia w Bęsi, pod opieką A. Jachura)

II MIEJSCE    Sebastian Grabowski ( SP w Węgoju, pod  opieką A. Watros)

III MIEJSCE   Weronika Nowak ( ZS nr 4 w Mrągowie, pod opieką L. Gosiewskiej)

WYRÓŻNIENIA  Paulina Rak (SP w Węgoju, pod opieką A. Watros)

                               Alicja Węglewska (ZS nr 1 w Mrągowie, pod opieką B.Pyrczak)

 

Jury postanowiło wyróżnić najmłodszych uczestników konkursu: Jakuba Tocewicza (SP w Marcinkowie, pod opieką E.Sańko) oraz Maję Gregorewicz (ZS nr 1 w Mrągowie, pod opieką I.Olender).

 

Wszystkich nagrodzonych wraz z opiekunami zapraszamy 3 listopada br na godzinę 12.00 na uroczyste rozdanie nagród do siedziby Nadleśnictwa Mrągowo (ul. Warszawska 49, 11-700 Mrągowo).