Wydawca treści Wydawca treści

Historia Nadleśnictwa Mrągowo

Teren, na którym powstało dzisiejsze Nadleśnictwo Mrągowo nosił nazwę Galindii od nazwy pruskiego plemienia, zamieszkującego kiedyś te ziemie. Niedokończone badania archeologiczne potwierdziły, że na wyspie jeziora Czos znajdowała się osada Galindów. Ich siedliska zajął później zakon krzyżacki.

Zakon, chcąc zabezpieczyć swoje tereny podczas podboju ziem Prusów, zbudował drewnianą strażnicę przy drodze do Szestna miedzy dwoma jeziorami. Wiele lat później, najprawdopodobniej w 1348 roku, przy strażnicy zaczęli osiedlać się Mazurzy. Powstała wtedy osada o nazwie Sensburg. Wiadomo, że w latach 1404-1407 komtur bałgijski Johann von Sayn lokował miasto na prawie chełmińskim, a wielki mistrz krzyżacki Konrad von Jungingen nadał miejscowości prawa miejskie. Wraz z dokumentem nadawczym przekazano miastu 2 688 ha ziemi (160 włók). Prawo chełmińskie zobowiązywało miasto do utrzymania siły zbrojnej (6 zbrojnych konnych w razie zagrożenia wojną). Przywilej określał też powinności czynszowe i zezwalał na organizowanie przez miasto corocznych jarmarków św. Marcina, które odbywały się 11 listopada.

Po rozbiorach Polski nastąpiła epoka kampanii napoleońskich. Mimo iż szlak pochodu wojsk napoleońskich nie przechodził przez Mrągowo, mieszkańcy musieli dostarczyć dla wojsk pruskich pięć koni, paszę oraz żyto.

W II poł. XIX wieku Mrągowo intensywnie rozwijało się gospodarczo. Duży wpływ na to miała rewolucja naukowo-techniczna. Ówczesny starosta zadbał o budowę dróg. W 1870 powstała droga do Kętrzyna, w 1874 roku do Biskupca, a w latach 1887-1889 do Mikołajek przez Baranowo.

W 1945 roku z lasów dawnego Nadleśnictwa Ganten utworzono Nadleśnictwo Sorkwity z siedzibą w Sorkwitach. W 1946 r. opracowano przybliżoną tabelę klas wieku bardzo ogólnie informującą o stanie zasobów drzewnych. Była ona podstawą gospodarki i ustalenia rozmiaru użytkowania. W skład ówczesnego Nadleśnictwa weszły dawne lasy państwowe o powierzchni 600 ha, lasy obszarnicze o powierzchni 3500 ha, 600 ha lasów komunalnych oraz 1603,53 ha lasów opuszczonych średniej i drobnej własności przejęte na mocy dekretu. W roku 1958 po zlikwidowaniu Rejonu Lasów Państwowych w Mrągowie siedzibę Nadleśnictwa przeniesiono do Mrągowa.

W wyniku reorganizacji z 1973 roku do nadleśnictwa Mrągowo jako obręb włączono część dawnego nadleśnictwa Sadłowo.

Obręb Gązwa został utworzony dopiero z dniem 1.I. 1987 roku w trakcie II rewizji urządzania lasu. W jego skład weszły lasy obrębu Mrągowo o powierzchni 5222,60 ha, obrębu Sadłowo 795,81 ha oraz 975,35 ha z Nadleśnictwa Srokowo.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Upamiętnienie 100-lecia Niepodległości na granicy Warmii i Mazur

Upamiętnienie 100-lecia Niepodległości na granicy Warmii i Mazur

Dnia 29 września 2018 roku z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę miało miejsce sadzenie pięciu drzewek lipy. Trzy drzewka posadzono na terenie Sanktuarium Matki Jedności Chrześcijan w Świętej Lipce, a dwie obok metalowego krzyża na drodze pielgrzymkowej z Reszla do Świętej Lipki, na terenie Nadleśnictwa Mrągowo, przy historycznej granicy Warmii i Mazur. Od pokoju toruńskiego w 1466 r. była to granica państwowa, wtedy to Warmia biskupia została

przyłączona do Polski, a Święta Lipka pozostała po stronie krzyżackiej. Granica ta przetrwała do I rozbioru Polski w 1772 roku.

Na uroczystość przybył Arcybiskup Senior Archidiecezji Warmińskiej Edmund Piszcz, Poseł na Sejm RP Jerzy Antoni Gosiewski, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie - Mariusz Orzechowski, Kustosz Sanktuarium Matki Jedności Chrześcijan o. Aleksander Jacyniak SJ, Starosta Kętrzyński, Burmistrz Reszla, sołtysi okolicznych sołectw, członkowie Towarzystwa Miłośników Reszla i Okolic oraz miejscowa ludność . W sadzeniu drzewek udział wzięli wszyscy zebrani, a następnie odbyła się modlitwa, którą poprowadził Arcybiskup Senior Edmund Piszcz. Uczestnicy uroczystości udali się na teren szkółki leśnej w Świętej Lipce, gdzie podpisano „Akt posadzenia drzewek lipy drobnolistnej”, który przekazano Kustoszowi Sanktuarium Matki Jedności Chrześcijan.

 

Sadzonki lipy drobnolistnej (Tilia cordata) wyhodowano w szkółce leśnej Święta Lipka Nadleśnictwa Mrągowo, z nasion pobłogosławionych przez Papieża Franciszka, podczas audiencji 7 grudnia 2017 roku z olsztyńskimi leśnikami. Dnia 11 sierpnia 2018 roku, niesione w darach ołtarza przez Mariusza Orzechowskiego- Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie, w trakcie uroczystości jubileuszowej  pod przewodnictwem kardynała Stanisława Dziwisza z okazji  50-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Świętolipskiej, 400-lecia oddania Świętej Lipki pod opiekę króla polskiego i jego następców oraz 125-lecia ukończenia Szkoły Muzycznej w Świętej Lipce przez Feliksa Nowowiejskiego, autora melodii do słynnej Roty.