Wydawca treści Wydawca treści

Historia Nadleśnictwa Mrągowo

Teren, na którym powstało dzisiejsze Nadleśnictwo Mrągowo nosił nazwę Galindii od nazwy pruskiego plemienia, zamieszkującego kiedyś te ziemie. Niedokończone badania archeologiczne potwierdziły, że na wyspie jeziora Czos znajdowała się osada Galindów. Ich siedliska zajął później zakon krzyżacki.

Zakon, chcąc zabezpieczyć swoje tereny podczas podboju ziem Prusów, zbudował drewnianą strażnicę przy drodze do Szestna miedzy dwoma jeziorami. Wiele lat później, najprawdopodobniej w 1348 roku, przy strażnicy zaczęli osiedlać się Mazurzy. Powstała wtedy osada o nazwie Sensburg. Wiadomo, że w latach 1404-1407 komtur bałgijski Johann von Sayn lokował miasto na prawie chełmińskim, a wielki mistrz krzyżacki Konrad von Jungingen nadał miejscowości prawa miejskie. Wraz z dokumentem nadawczym przekazano miastu 2 688 ha ziemi (160 włók). Prawo chełmińskie zobowiązywało miasto do utrzymania siły zbrojnej (6 zbrojnych konnych w razie zagrożenia wojną). Przywilej określał też powinności czynszowe i zezwalał na organizowanie przez miasto corocznych jarmarków św. Marcina, które odbywały się 11 listopada.

Po rozbiorach Polski nastąpiła epoka kampanii napoleońskich. Mimo iż szlak pochodu wojsk napoleońskich nie przechodził przez Mrągowo, mieszkańcy musieli dostarczyć dla wojsk pruskich pięć koni, paszę oraz żyto.

W II poł. XIX wieku Mrągowo intensywnie rozwijało się gospodarczo. Duży wpływ na to miała rewolucja naukowo-techniczna. Ówczesny starosta zadbał o budowę dróg. W 1870 powstała droga do Kętrzyna, w 1874 roku do Biskupca, a w latach 1887-1889 do Mikołajek przez Baranowo.

W 1945 roku z lasów dawnego Nadleśnictwa Ganten utworzono Nadleśnictwo Sorkwity z siedzibą w Sorkwitach. W 1946 r. opracowano przybliżoną tabelę klas wieku bardzo ogólnie informującą o stanie zasobów drzewnych. Była ona podstawą gospodarki i ustalenia rozmiaru użytkowania. W skład ówczesnego Nadleśnictwa weszły dawne lasy państwowe o powierzchni 600 ha, lasy obszarnicze o powierzchni 3500 ha, 600 ha lasów komunalnych oraz 1603,53 ha lasów opuszczonych średniej i drobnej własności przejęte na mocy dekretu. W roku 1958 po zlikwidowaniu Rejonu Lasów Państwowych w Mrągowie siedzibę Nadleśnictwa przeniesiono do Mrągowa.

W wyniku reorganizacji z 1973 roku do nadleśnictwa Mrągowo jako obręb włączono część dawnego nadleśnictwa Sadłowo.

Obręb Gązwa został utworzony dopiero z dniem 1.I. 1987 roku w trakcie II rewizji urządzania lasu. W jego skład weszły lasy obrębu Mrągowo o powierzchni 5222,60 ha, obrębu Sadłowo 795,81 ha oraz 975,35 ha z Nadleśnictwa Srokowo.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Młodzież dba o czystość mrągowskich lasów

Młodzież dba o czystość mrągowskich lasów

W  Ośrodku Szkolenia i Wychowania Ochotniczych Hufców Pracy w Mrągowie od 10 września do 30 października bieżącego roku realizowana była innowacja autorstwa Barbary Zajkowskiej - wychowawcy OSiW OHP pt. „Dbajmy o czystość mrągowskich jezior i lasów”. Głównym założeniem akcji ekologicznej było oczyszczenie jednego z piękniejszych terenów Mrągowa czyli nadbrzeży jezior Czos i Sutapie Małe oraz przylegającego do nich lasu, pogłębienie wiedzy ekologicznej, leśno-przyrodniczej wśród młodzieży, przygotowanie pojemników na śmieci oraz zagospodarowanie ich na w/w terenie.

W ramach przedsięwzięcia 20 września bieżącego roku przeprowadzono akcję ekologiczną sprzątania lasu i nadbrzeży jezior. Dzięki podpisanemu porozumieniu z gospodarzem terenu Nadleśnictwem w Mrągowie, w ramach nowatorskich działań realizowano kolejne zadania. Podczas zajęć praktycznej nauki zawodu, młodzież wspólnie z instruktorami praktycznej nauki zawodu wykonała pojemniki na śmieci oraz tabliczki z hasłami o zakazie zanieczyszczania lasu i ochronie środowiska.

Dzięki wspólnie podjętym działaniom Nadleśnictwa i Ośrodka Szkolenia i Wychowania w miniony czwartek, 8 listopada na w/w terenie zostały ustawione tabliczki mówiące o ochronie przyrody i zakazie zaśmiecania lasu oraz kosze na śmieci, które zamontowano przy ścieżce spacerowo -  rowerowej biegnącej wzdłuż lasu. Zagospodarowanie lasu nad j. Czos i j. Sutapie Małe było zakończeniem i podsumowaniem dwumiesięcznej pracy uczestników i kadry OSiW w Mrągowie, do  której włączył się również mieszkaniec Mrągowa, emerytowany pracownik OSiW p. Wiesław Rydzyński, który uczestniczył od początku w realizacji projektu.

Jednak to nie koniec działań ekologicznych, leśno-przyrodniczych i współpracy z gospodarzem terenu. Kolejnym zadaniem objętym porozumieniem jest stała opieka uczestników koła ekologicznego funkcjonującego w OSiW, nad nadbrzeżami jezior Czos i Sutapie Małe oraz przylegającym do niego lasem. Zaplanowano również wiele innych przedsięwzięć, które objęte są harmonogramem koła ekologicznego i będą realizowane w bieżącym roku szkolnym pod opieką wychowawcy OSiW  p. Agnieszki Cioch. Jesteśmy przekonani, że umieszczone w lesie pojemniki oraz hasła widniejące na tabliczkach przyczynią się do zmiany postępowania, zachowania użytkowników tego pięknego terenu i masowych akcji oczyszczania kompleksów leśnych będzie coraz mniej