Asset Publisher Asset Publisher

Rezerwaty przyrody

Na terenie Nadleśnictwa Mrągowo znajdują się 4 rezerwaty: dwa rezerwaty leśne, rezerwat faunistyczny i rezerwat torfowiskowy.

Rezerwat Bukowy - rezerwat leśny o powierzchni 8,64 ha położony na terenie Leśnictwa Reszel, utworzony w 1954 r. Celem ustanowienia rezerwatu było zachowanie i ochrona drzewostanu bukowego na krańcach swego wschodniego zasięgu.

Rezerwat Dębowo - rezerwat leśny o powierzchni 25,83 ha położony na terenie Leśnictwa Dębowo, utworzony w 1954 r. Przedmiotem ochrony jest drzewostan bukowy o cechach zespołu naturalnego, będącego najdalej wysuniętym na wschód naturalnym stanowiskiem gatunku.

Rezerwat Piłaki – rezerwat faunistyczny o powierzchni 52,45 ha położony na terenie Leśnictwa Borówko, utworzony w 1991 r. Powołany w celu ochrony noclegowisk żurawi w okresie wędrówki wiosennej i jesiennej, miejsc żerowania i gniazdowania wielu gatunków ptaków oraz stanowisk gatunków roślin rzadkich i podlegających ochronie.

Rezerwat Gązwa – rezerwat torfowiskowy o powierzchni 204,76 ha położony na terenie Leśnictwa Złoty Potok, utworzony w 1958 r. Dominują tutaj torfowiska wysokie porośnięte w większości niskiej jakości drzewostanami sosnowymi. Celem ochrony jest zachowanie kompleksu torfowisk śródleśnych, przejściowych i wysokich, charakterystycznych dla Pojezierza Mazurskiego.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Dzień Dziecka w Kancelarii Premiera Rady Ministrów

Dzień Dziecka w Kancelarii Premiera Rady Ministrów

Polak Mały – pod takim hasłem w tym roku odbył się Dzień Dziecka w ogrodach Kancelarii Premiera Rady Ministrów w Warszawie. Leśny Kompleks Promocyjny Lasy Mazurskie reprezentował tam Lasy Państwowe. Dzieci odwiedzające nasze stoisko miały wiele zadań do wykonania podczas leśnych warsztatów. A kiedy miały ochotę odpocząć mogły ukryć się w „ostoi", bo właśnie taki fragment lasu przywieźliśmy z Mazur do stolicy. Rodzice z uśmiechem witali nas i podkreślali, że dobrze widzieć leśników w środku miasta.

Minister Środowiska prof. dr hab. Jan Szyszko podkreślił, że dzieci i młodzież powinny znać rodzimą przyrodę. A miłość do lasu trzeba pielęgnować od najmłodszych lat.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko, na którym dzieci tworzyły pocztówki z darów lasu. Młodzi odkrywcy przyrody chętnie podpatrywali przez mikroskopy owady. I dzieci i dorośli byli zaskoczeni, że kornik jest taki malutki. Rozpoznawanie gatunków drzew leśnych było wyzwaniem dla małych i dużych.

Wśród szacownych gości, którzy odwiedzili nasze stoisko był również Podsekretarz Stanu Andrzej Konieczny. Wszyscy odwiedzający wyrażali zainteresowanie mazurską przyrodą i z sentymentem wspominali pobyt na Mazurach.