Asset Publisher Asset Publisher

Oferta edukacyjna

Edukacja przyrodnicza służy upowszechnianiu wiedzy przyrodniczej oraz kształtowaniu świadomości ekologicznej dzieci, młodzieży, jak i dorosłych.

W ramach edukacji leśnej oferujemy:

  • zajęcia terenowe na ścieżkach przyrodniczych i w lesie;
  • spotkania w izbie edukacyjnej i wiacie edukacyjnej;
  • prelekcje i pogadanki na temat lasu i otaczającej przyrody dla szkół, kół naukowych itd.;
  • konkursy plastyczne oraz konkursy wiedzy ekologicznej;
  • akcje, imprezy o tematyce ekologiczno-przyrodniczej;
  • warsztaty przyrodnicze.

A do tego- chętnie porozmawiamy o lesie, przyrodzie, ekologii, wytłumaczymy zjawiska zachodzące w środowisku leśnym przy każdej nadarzającej się okazji.

Spotkania z leśnikiem należy umawiać z wyprzedzeniem osobiście w siedzibie Nadleśnictwa Mrągowo lub danego leśnictwa bądź telefonicznie ze specjalistą ds. edukacji leśnej bądź miejscowym leśniczym.

 

 

Pamiętaj, zanim zamówisz zajęcia przeczytaj regulamin znajdujący się poniżej w załaczniku.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Jak się wytnie drzewo to trzeba posadzić

Jak się wytnie drzewo to trzeba posadzić

Jak się wytnie drzewa to i trzeba posadzić! – takie słowa usłyszeliśmy od wieloletniego pracownika leśnego pana Kazimierza Żywicy. Tutaj w lesie nikogo to nie dziwi. Drewno potrzebne jest wszystkim i tym ze wsi i tym z miasta.

 

Pan Kazimierz od 1982 roku pracuje w lesie. Zaczynał jako pomocnik pilarza, już po roku skończył kurs i od tej pory pracuje jako pilarz. Ale wiadomo, że w lesie wykonuje się różne prace. Trzeba posadzić, wykosić uprawy, wykonać czyszczenia i trzebieże, a na koniec wyciąć zręby. Praca w lesie jest ciężka. Tu prace wykonuje się i latem i zimą.

Razem z panem  Kazimierzem od kilku lat pracują jego synowie, Bartek i Paweł. Na pytanie jak to się stało, że synowie poszli w ślady ojca odpowiada z uśmiechem: Jako dzieci chodzili ze mną do lasu. Trochę pomagali przy układaniu gałęzi. Przyglądali się pracy w lesie. I teraz mało kto wie więcej niż oni o pracy.

24-letni Bartek z dumą mówi iż pierwsze drzewa w lesie posadził w 5-tej klasie podstawówki. Teraz robi już w nich czyszczenia.

Młodszy syn pana Kazimierza, Paweł bierze udział w konkursach fotograficznych organizowanych przez Husqvarnę. I jego  zdjęcia są nagradzane.

Od jakiegoś czasu współpracują z Gazetą Leśną. Obecnie zajmują się testowaniem najnowszej pilarki Husqvarna 572HP, która niedługo wejdzie na rynek.

Pan Kazimierz pracuje na wytrzymałym sprzęcie. Jest zresztą złotą rączką i potrafi przy pilarce zrobić praktycznie wszystko. Synowie namówili go na zakup specjalistycznych ubrań. I jest z tego bardzo zadowolony. - Takie spodnie noszę już dwa lata i nie są praktycznie zniszczone. Podobnie było z butami. – mówi.

Kiedy zaczynamy rozmawiać o problemach okazuje się, że największą bolączką są wysokie koszty prowadzenia działalności.

A czy kochają las? Na takie pytanie pan Kazimierz odpowiada bez zastanowienia: No cóż, w niedzielę to chociaż na grzyby pójdę.