Asset Publisher Asset Publisher

Ochrona lasu

Ochrona lasu ma na celu przeciwdziałanie rozwojowi szkodliwych owadów i grzybów. W tym celu leśnicy usuwają z lasu drzewa zasiedlone przez szkodniki (posusz czynny), złomy (drzewa, których pień został złamany przez wiatr lub inny czynnik), wywroty (drzewa, których system korzeniowy został naderwany lub całkowicie wywrócone). Aby zapobiec namnażaniu się szkodliwych owadów wykładają różnego rodzaju pułapki. Mogą być to drzewa, które po zasiedleniu zostaną usunięte z lasu lub pułapki feromonowe, w których owady wabione zapachem wchodzą do specjalnych pojemniczków.  W ramach walki biologicznej ze szkodnikami owadzimi niezwykle skuteczną metodą jest ochrona pożytecznych ssaków owadożernych (ryjówki, jeże), płazów, gadów, ptaków i pożytecznych owadów. Skutecznie, zwłaszcza w drzewostanach sosnowych, przeciwdziała nadmiernemu rozwojowi owadów zasiedlenie i ochrona mrowisk mrówki ćmawej.

Na ubogich siedliskach borów sosnowych zastosowano ogniskowo – kompleksową metodę ochrony lasu. Polega ona na założeniu miejsc różnorodności biologicznej (remiz).

Przeciwdziałania chorobom grzybowym polegają przede wszystkim na biologicznym zabezpieczeniu pniaków po ściętym drzewie, zwalczaniu chemicznym i mechanicznym oraz na stosowaniu odpowiednich technik hodowlanych.

Szkody od zwierzyny występują w uprawach w postaci zgryzania (sarna, jeleń, łoś zjadają pączek szczytowy młodego drzewka), a w młodnikach w postaci spałowania (zwierzę podcina siekaczami korę i zrywa ją szarpnięciem głowy).  W celu uniknięciu tych szkód wykłada się drzewa zgryzowe.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Las łączy pokolenia!

Las łączy pokolenia!

Noc Sów na szkółce leśnej w Świętej Lipce.

Mimo wielu prac, które wiosną odbywają  się na szkółce leśnej, 31 marca 150 osób przyjechało właśnie tu, żeby posłuchać pohukiwania sów (w pobliżu gniazduje puszczyk). Spotkanie odbyło się w ramach ogólnopolskiej akcji Noc Sów.  

 Wieczór był piękny, mimo iż w dzień padał przelotny deszcz. Na wstępie przyrodnicy mieli szansę zobaczyć, jak wygląda szkółka leśna i jakie gatunki na niej siejemy. Po obejrzeniu filmu o sowach wyszliśmy nasłuchiwać te piękne ptaki. Noc była wyjątkowo ciemna. Uczestnicy stwierdzili, że ciemno choć oko wykol. Zgasiliśmy latarki i w milczeniu słuchaliśmy lasu. Wrażenie niesamowite.

Nasze spotkanie zakończyliśmy ogniskiem. Cieszymy się że w Nocy Sów wzięły udział kilkuletnie maluchy, ale i ich rodzice i dziadkowie. Las łączy pokolenia!