Asset Publisher Asset Publisher

Ochrona lasu

Ochrona lasu ma na celu przeciwdziałanie rozwojowi szkodliwych owadów i grzybów. W tym celu leśnicy usuwają z lasu drzewa zasiedlone przez szkodniki (posusz czynny), złomy (drzewa, których pień został złamany przez wiatr lub inny czynnik), wywroty (drzewa, których system korzeniowy został naderwany lub całkowicie wywrócone). Aby zapobiec namnażaniu się szkodliwych owadów wykładają różnego rodzaju pułapki. Mogą być to drzewa, które po zasiedleniu zostaną usunięte z lasu lub pułapki feromonowe, w których owady wabione zapachem wchodzą do specjalnych pojemniczków.  W ramach walki biologicznej ze szkodnikami owadzimi niezwykle skuteczną metodą jest ochrona pożytecznych ssaków owadożernych (ryjówki, jeże), płazów, gadów, ptaków i pożytecznych owadów. Skutecznie, zwłaszcza w drzewostanach sosnowych, przeciwdziała nadmiernemu rozwojowi owadów zasiedlenie i ochrona mrowisk mrówki ćmawej.

Na ubogich siedliskach borów sosnowych zastosowano ogniskowo – kompleksową metodę ochrony lasu. Polega ona na założeniu miejsc różnorodności biologicznej (remiz).

Przeciwdziałania chorobom grzybowym polegają przede wszystkim na biologicznym zabezpieczeniu pniaków po ściętym drzewie, zwalczaniu chemicznym i mechanicznym oraz na stosowaniu odpowiednich technik hodowlanych.

Szkody od zwierzyny występują w uprawach w postaci zgryzania (sarna, jeleń, łoś zjadają pączek szczytowy młodego drzewka), a w młodnikach w postaci spałowania (zwierzę podcina siekaczami korę i zrywa ją szarpnięciem głowy).  W celu uniknięciu tych szkód wykłada się drzewa zgryzowe.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Duszpasterze leśników na Warmii i Mazurach

Duszpasterze leśników na Warmii i Mazurach

Kapelani leśników z całego kraju przyjechali do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. Spotkali się dr inż. Konradem Tomaszewskim, Dyrektorem Generalnym Lasów Państwowych i dr inż. Piotrem Czyżykiem, Dyrektorem RDLP w Olsztynie

Coroczne spotkania duszpasterzy leśników to już tradycja. W tym roku księża, którzy sprawują duchową opiekę nad pracownikami Lasów Państwowych, przyjechali do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. Wśród nich nie zabrakło abp Tadeusza Lityńskiego, krajowego duszpasterza leśników. Z kapelanami spotkał się dr inż. Konrad Tomaszewski, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, który przedstawił najważniejsze zagadnienia związane z funkcjonowaniem Lasów Państwowych. Dyrektor Generalny mówił m.in. o Puszczy Białowieskiej i przeprowadzonej w tym roku inwentaryzacji puszczańskich zasobów przyrodniczych. Prosił też duszpasterzy o duchowe wsparcie dla działań prowadzonych przez leśników. Z kolei gospodarz terenu, dr inż. Piotr Czyżyk, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie, przedstawił księżom kapelanom podstawowe informacje, dotyczące RDLP w Olsztynie. Kapłani wzięli też udział w mszy świętej, odprawionej w Sanktuarium Maryjnym w Świętej Lipce przez Metropolitę Warmińskiego abp Józefa Górzyńskiego. Mieli też okazję zobaczyć, odrestaurowaną w tym roku przez Nadleśnictwo Mrągowo, zabytkową kapliczkę, która znajduje się na drodze krzyżowej z Reszla do Świętej Lipki. Ponadto duszpasterze odwiedzili też Nadleśnictwa Spychowo i Strzałowo.