Asset Publisher Asset Publisher

Obszary Chronionego Krajobrazu

Obszary chronionego krajobrazu to tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.

W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Mrągowo znajduje się 5 obszarów chronionego krajobraz.

Obszaru Chronionego Krajobrazu Doliny Rzeki Guber o powierzchni 14 363,8 ha, położony na terenie powiatów Bartoszyce, Kętrzyn, Giżycko i Olsztyn, w gminach Sępopol, miasto Sępopol, Korsze, Barciany, Bisztynek, Kętrzyn, miasto Kętrzyn, Reszel, Ryn i Kolno.

Obszaru Chronionego Krajobrazu Doliny Symsarny o powierzchni 19 329,8 ha, położony na terenie powiatów Lidzbark Warmiński i Olsztyn, w gminach Lidzbark Warmiński, Kiwity, Kolno, Jeziorany, miasto Jeziorany i Biskupiec.

Obszar Chronionego Krajobrazu Jezior Legińsko-Mrągowskich o powierzchni 20 615,9 ha, położony na terenie powiatów Kętrzyn, Mrągowo i Olsztyn, w gminach Reszel, Mrągowo, miasto Mrągowo, Sorkwity, Kolno i Biskupiec.

Obszaru Chronionego Krajobrazu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich o powierzchni 85 527,0 ha, położony na terenie powiatów Węgorzewo, Giżycko, Mrągowo i Pisz, w gminach Węgorzewo, miasto Węgorzewo, Giżycko, miasto Giżycko, Ryn i miasto Ryn.

Obszary Chronionego Krajobrazu Otuliny Mazurskiego Parku Krajobrazowego - Zachód o powierzchni 7 381,0 ha, położony na terenie powiatu Mrągowo, w gminach Mrągowo, Mikołajki i Piecki.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Maleństwa znalezione w lesie

Maleństwa znalezione w lesie

Wszyscy wiemy, że nasionami dębu są żołędzie, a kasztany to nasiona kasztanowca. Wiemy też, że można z nich wyhodować drzewo. Ale jak wyglądają nasiona brzozy? Są maleńkie. Jedno nasionko jest wielkości 1mm. Dzięki temu, że jest leciutkie wiatr łatwo rozsiewa je porywając przy silniejszych podmuchach.

Ale jak zebrać takie maleństwa? Jakbyśmy chcieli je pozbierać z ziemi, tak jak żołędzie, potrzebowalibyśmy lupy i pęsety. Jest jednak inny sposób.

Nasiona brzozy dojrzewają na drzewie w kwiatostanach. Kiedy dojrzeją kwiatostan rozpada się i nasiona spadają na ziemię.  W Lasach Państwowych  nasiona zbiera się z najlepszych (czyli najzdrowszych , najbardziej żywotnych), specjalnie wybranych drzew (tzw. drzewa mateczne).  Jeżeli chcemy pozyskać te nasiona musimy je zebrać wchodząc na drzewo.  W tym tygodniu w Nadleśnictwie Mrągowo zebrano nasiona brzozy. Zadania podjęli się dwaj specjaliści, dla których wspinaczka jest codziennością. Byli zaopatrzeni w specjalistyczny sprzęt (liny, uprzęże, drabinki). Kiedy zbieracz wspiął się niemal na sam czubek drzewa zrywał w koronie kwiatostany. Na jednym drzewie zbieracz pracował co najmniej godzinę.

A po co nam te nasiona? Część tych nasion zostanie wysiana na szkółce leśnej. Dzięki temu kolejne pokolenia brzóz będą miały najlepsze cechy jakościowe. Druga część nasion zostanie przekazana do Leśnego Banku Genów w  Kostrzycy. Nasiona te będą tam przechowywane. Uchronimy w ten sposób geny najdorodniejszych drzew.