Asset Publisher Asset Publisher

Obiekty edukacyjne

Na terenie Nadleśnictwa Mrągowo utworzonych zostało szereg obiektów mających służyć edukacji leśnej społeczeństwa. Są to:

Ścieżka dydaktyczno- ekologiczna "Park Sorkwicki" – utworzona w 1997r na półwyspie Jeziora Lampackiego. Kompleks zwany „Parkiem" kryje wspomnienia dawnych właścicieli pałacu w Sorkwitach, do ciekawych obiektów należą tutaj skarpa z kamieni, gdzie w XIX w założono winnice, pozostałości po grobowcu właścicieli pałacu oraz pomnik przyrody- grupa pięciu modrzewi europejskich.

Ścieżka edukacyjna "Borowski Las" – utworzona we współpracy z Fundacją „Rodowo". Ma za zadanie przybliżyć odwiedzającym życie lasu m.in. jego budowę, mieszkańców, ekologię, gospodarkę leśną i łowiecką. Na szlaku ścieżki znajduje się wiata edukacyjna "Zielona klasa", a w jej niedalekiej odległości izba edukacyjna.

Wiata edukacyjna „Zielona klasa" – przystosowana do prowadzenia zajęć edukacyjnych. Grupy korzystające z wiaty dokonują wcześniejszej rezerwacji u leśniczego Leśnictwa Borowo lub w Nadleśnictwie Mrągowo.

Izba Edukacyjna – umiejscowiona jest w Leśnictwie Borowo. Towarzyszą jej ekspozycje maszyn i narzędzi używanych dawniej w leśnictwie, a także budek lęgowych dla ptaków. Grupy korzystające z izby dokonują wcześniejszej rezerwacji u leśniczego Leśnictwa Borowo lub w Nadleśnictwie Mrągowo.

Ścieżka przyrodnicza "Jary Lampasza" – wykonana w ramach projektu Wolontariatu Europejskiego, Programu „MŁODZIEŻ" koordynowanego przez Fundację „Rodowo" we współpracy z Nadleśnictwem Mrągowo. Położona nad urokliwym jeziorem Lampasz, ukazuje bogactwo i różnorodność otaczającej nas przyrody.

Ścieżka edukacyjno-widokowa "Źródełko miłości" - położona na końcu promenady nad jeziorem Czos. Piękna okolica oraz związana z nią legenda o "Źródełku miłości" to doskonałe miejsce na spacery, nie tylko dla zakochanych. Specjalnie dla miłośników przyrody zostały umieszczone tablice informacyjne opisujące faunę i florę jeziora oraz otaczającego go lasu.

Ścieżka ćwiczeń na Szkółce Leśnej - w Nadleśnictwie Mrągowo Szkółka Leśna jest usytuowana w Świętej Lipce (Jadąc w kierunku Kętrzyna po prawej stronie). Na ścieżce są usytuowane urządzenia do ćwiczeń i zabawy. Miejsce to jest idealne na niedzielne wyprawy za miasto, ale również na zajęcia edukacyjne dla zorganizowanych grup. 

Ścieżka "Na historycznej granicy Warmii i Mazur" w Świętej Lipce to wyjątkowy szlak prowadzący w duchu tradycji tego wyjątkowego miejsca przez barwną, wielowiekową historię terenów w otoczeniu niepowtarzalnej przyrody Warmii i Mazur. To tutaj możesz przejść się dawnym traktem pielgrzymkowym z Reszla do Świętej Lipki czy spróbować odkryć, gdzie przebiegała niegdyś historyczna granica Warmii. Dla miłośników przyrody przygotowane zostały tablice informacyjne, poruszające m.in. tematykę granicy pola z lasem czy też podziału powierzchniowego lasu.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Duszpasterze leśników na Warmii i Mazurach

Duszpasterze leśników na Warmii i Mazurach

Kapelani leśników z całego kraju przyjechali do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. Spotkali się dr inż. Konradem Tomaszewskim, Dyrektorem Generalnym Lasów Państwowych i dr inż. Piotrem Czyżykiem, Dyrektorem RDLP w Olsztynie

Coroczne spotkania duszpasterzy leśników to już tradycja. W tym roku księża, którzy sprawują duchową opiekę nad pracownikami Lasów Państwowych, przyjechali do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. Wśród nich nie zabrakło abp Tadeusza Lityńskiego, krajowego duszpasterza leśników. Z kapelanami spotkał się dr inż. Konrad Tomaszewski, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, który przedstawił najważniejsze zagadnienia związane z funkcjonowaniem Lasów Państwowych. Dyrektor Generalny mówił m.in. o Puszczy Białowieskiej i przeprowadzonej w tym roku inwentaryzacji puszczańskich zasobów przyrodniczych. Prosił też duszpasterzy o duchowe wsparcie dla działań prowadzonych przez leśników. Z kolei gospodarz terenu, dr inż. Piotr Czyżyk, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie, przedstawił księżom kapelanom podstawowe informacje, dotyczące RDLP w Olsztynie. Kapłani wzięli też udział w mszy świętej, odprawionej w Sanktuarium Maryjnym w Świętej Lipce przez Metropolitę Warmińskiego abp Józefa Górzyńskiego. Mieli też okazję zobaczyć, odrestaurowaną w tym roku przez Nadleśnictwo Mrągowo, zabytkową kapliczkę, która znajduje się na drodze krzyżowej z Reszla do Świętej Lipki. Ponadto duszpasterze odwiedzili też Nadleśnictwa Spychowo i Strzałowo.