Asset Publisher Asset Publisher

Łowiectwo

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie" z 1995 r. Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej, zajmują się myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim oraz leśnicy.

Przeczytaj więcej o łowiectwie

Nadleśnictwo Mrągowo nie prowadzi Ośrodków Hodowli Zwierzyny. Obszar, którym zarządza o powierzchni, wydzierżawia Kołom Łowieckim, które gospodarują samodzielnie, a nadleśnictwo jedynie nadzoruje ich działalność. Koła Łowieckie gospodarują na powierzchni 79 325,39 ha jest to powierzchnia zarówno polna jak i leśna.

Na terenie nadleśnictwa znajduje się 13 obwodów łowieckich, z których 3 skategoryzowano jako bardzo dobre, 2 jako dobre, 2 jako średnie i 6 słabe. Wszystkie obwody należą do rejonu hodowlanego Nr II o nazwie „Wipsun".
Rejon posiada wieloletni łowiecki plan hodowlany sporządzony na lata 2023 – 2033. Wieloletni plan hodowlany ma na celu zoptymalizowanie gospodarki łowieckiej przez utrzymanie należytego składu gatunkowego i liczebnego zwierzyny, w tym struktury wiekowej i struktury płci. Na obszarze w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Mragowo zinwentaryzowano w marcu 2023 roku 317 łosi, 730 jeleni, 8 danieli, 1983 saren i 79 dzików.
Nadleśnictwo nadzoruje, by stan zwierzyny w łowiskach był utrzymywany na poziomie, przy którym występują szkody w drzewostanach gospodarczo znośne. Celowi temu służy m.in. coroczne, wspólne z Kołami Łowieckimi, przeprowadzanie inwentaryzacji zwierzyny bytującej na administrowanych przez nadleśnictwo terenach.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Zdrowa żywność z polskich lasów

Zdrowa żywność z polskich lasów

Każdy z nas dba o swoje zdrowie. A jak wiadomo to co jemy wpływa w znaczącym stopniu na nasze zdrowie, samopoczucie, a nawet wygląd.

 9 września 2017 r. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbyła się konferencja naukowa pt. „Żywność darem dla życia i zdrowia – w świetle zagrożeń od GMO”. W wydarzeniu wziął udział prof. Jan Szyszko, minister środowiska. Podczas konferencji została podkreślona rola produktów bez GMO, pochodzących z polskich pól i lasów.

Konferencji towarzyszyły targi zdrowej żywności, w których otwarciu brał udział dyrektor Konrad Tomaszewski. Odwiedzający mogli spróbować potraw i wyrobów z dziczyzny. Również Leśny Kompleks Promocyjny Lasy Mazurskie promował produkty jakie daje nam las. Zdrowa żywność to przecież nie tylko dziczyzna, ale również płody runa leśnego. Aromatyczne maliny, poziomki, jagody, lecznicze zioła, syropy i susze z owoców i pędów drzew i krzewów leśnych. LAS daje nam potężne bogactwo, po które wystarczy sięgnąć.

Organizatorzy wydarzenia: Ministerstwo Środowiska, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, a także Polski Związek Łowiecki, Lasy Państwowe, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, NSZZ RI „Solidarność” oraz  Instytut im. Jana Pawła II "Pamięć i Tożsamość".