Wydawca treści Wydawca treści

Dla mediów

Kontakt dla mediów:

Ewa Pietrzak

tel. 89-741-28-72

tel. kom. 668-852-635

e-mail: ewa.pietrzak@olsztyn.lasy.gov.pl


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Upamiętnienie 100-lecia Niepodległości na granicy Warmii i Mazur

Upamiętnienie 100-lecia Niepodległości na granicy Warmii i Mazur

Dnia 29 września 2018 roku z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę miało miejsce sadzenie pięciu drzewek lipy. Trzy drzewka posadzono na terenie Sanktuarium Matki Jedności Chrześcijan w Świętej Lipce, a dwie obok metalowego krzyża na drodze pielgrzymkowej z Reszla do Świętej Lipki, na terenie Nadleśnictwa Mrągowo, przy historycznej granicy Warmii i Mazur. Od pokoju toruńskiego w 1466 r. była to granica państwowa, wtedy to Warmia biskupia została

przyłączona do Polski, a Święta Lipka pozostała po stronie krzyżackiej. Granica ta przetrwała do I rozbioru Polski w 1772 roku.

Na uroczystość przybył Arcybiskup Senior Archidiecezji Warmińskiej Edmund Piszcz, Poseł na Sejm RP Jerzy Antoni Gosiewski, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie - Mariusz Orzechowski, Kustosz Sanktuarium Matki Jedności Chrześcijan o. Aleksander Jacyniak SJ, Starosta Kętrzyński, Burmistrz Reszla, sołtysi okolicznych sołectw, członkowie Towarzystwa Miłośników Reszla i Okolic oraz miejscowa ludność . W sadzeniu drzewek udział wzięli wszyscy zebrani, a następnie odbyła się modlitwa, którą poprowadził Arcybiskup Senior Edmund Piszcz. Uczestnicy uroczystości udali się na teren szkółki leśnej w Świętej Lipce, gdzie podpisano „Akt posadzenia drzewek lipy drobnolistnej”, który przekazano Kustoszowi Sanktuarium Matki Jedności Chrześcijan.

 

Sadzonki lipy drobnolistnej (Tilia cordata) wyhodowano w szkółce leśnej Święta Lipka Nadleśnictwa Mrągowo, z nasion pobłogosławionych przez Papieża Franciszka, podczas audiencji 7 grudnia 2017 roku z olsztyńskimi leśnikami. Dnia 11 sierpnia 2018 roku, niesione w darach ołtarza przez Mariusza Orzechowskiego- Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie, w trakcie uroczystości jubileuszowej  pod przewodnictwem kardynała Stanisława Dziwisza z okazji  50-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Świętolipskiej, 400-lecia oddania Świętej Lipki pod opiekę króla polskiego i jego następców oraz 125-lecia ukończenia Szkoły Muzycznej w Świętej Lipce przez Feliksa Nowowiejskiego, autora melodii do słynnej Roty.