Asset Publisher Asset Publisher

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko  nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.

O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni  w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu" (w Polsce pozyskuje się ok. 55 proc. przyrostu). Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2,049 mld m sześć. drewna.
 

Pozyskane drewno pochodzi z:

  •  cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;
  • cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;
  • cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.

 

Przeczytaj więcej na www.lasy.gov.pl.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Cała Polska Czyta Dzieciom

Cała Polska Czyta Dzieciom

Leśnicy wsparli akcję "Cała Polska Czyta Dzieciom"

Leśnicy chętnie angażują się życie społeczne swoich miejscowości. 29.03.2017 roku w sali widowiskowej CkiT w Mrągowie spotkały się wszystkie grupy z klas "O" mrągowskich przedszkoli na głośnym czytaniu. Do głośnego czytania opowiadania pt. "Skrzat nie śpi" Astrid Lindgren zostali zaproszeni policjanci z Powiatowej Komendy Policji w Mrągowie oraz mrągowscy leśnicy. Natomiast pani Anna Sokołowska z grupą teatralną "Nasz Dom" przygotowała inscenizację pt. "Szewczyk Dratewka" Janiny Porazińskiej. Grupa działa przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej i od wielu lat współpracuję z Oddziałem Biblioteki dla Dzieci w Mrągowie.