Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

Turystyka na terenie lasów Nadleśnictwa Mrągowo

W uprawianiu turystyki na terenie lasów Nadleśnictwa Mrągowo pomocna jest wiedza o trudnościach i zagrożeniach, które możemy napotkać na naszej drodze.

Przebywanie na obszarach leśnych w celach turystycznych i rekreacyjnych może być niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzi. Decyzje dotyczące wejścia do lasu turysta indywidualny podejmuje samodzielnie, w oparciu o własne doświadczenie.

Dlatego TURYSTO  pamiętaj:

  • przed wejściem do lasu sprawdź prognozę pogody i przygotuj odpowiedni strój;
  • bądź przygotowany na zmianę aury;
  • dobrze mieć ze sobą nadajnik GPS (nawet w telefonie), który ułatwi orientację w terenie;
  • unikaj przebywania w lesie podczas burz i silnego wiatru;
  • nigdy nie przechodź pod złamanymi lub zawieszonymi drzewami (lub ich częściami);
  • unikaj zbliżania się do drzew pochylonych, uschniętych lub z uschniętymi konarami;
  • las jest domem wielu gatunków zwierząt; podczas leśnych wędrówek pamiętaj, żeby się do nich nie zbliżać.

 

Rozsądku i ostrożności nigdy za wiele, od tego zależy Twoje bezpieczeństwo.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Jak się wytnie drzewo to trzeba posadzić

Jak się wytnie drzewo to trzeba posadzić

Jak się wytnie drzewa to i trzeba posadzić! – takie słowa usłyszeliśmy od wieloletniego pracownika leśnego pana Kazimierza Żywicy. Tutaj w lesie nikogo to nie dziwi. Drewno potrzebne jest wszystkim i tym ze wsi i tym z miasta.

 

Pan Kazimierz od 1982 roku pracuje w lesie. Zaczynał jako pomocnik pilarza, już po roku skończył kurs i od tej pory pracuje jako pilarz. Ale wiadomo, że w lesie wykonuje się różne prace. Trzeba posadzić, wykosić uprawy, wykonać czyszczenia i trzebieże, a na koniec wyciąć zręby. Praca w lesie jest ciężka. Tu prace wykonuje się i latem i zimą.

Razem z panem  Kazimierzem od kilku lat pracują jego synowie, Bartek i Paweł. Na pytanie jak to się stało, że synowie poszli w ślady ojca odpowiada z uśmiechem: Jako dzieci chodzili ze mną do lasu. Trochę pomagali przy układaniu gałęzi. Przyglądali się pracy w lesie. I teraz mało kto wie więcej niż oni o pracy.

24-letni Bartek z dumą mówi iż pierwsze drzewa w lesie posadził w 5-tej klasie podstawówki. Teraz robi już w nich czyszczenia.

Młodszy syn pana Kazimierza, Paweł bierze udział w konkursach fotograficznych organizowanych przez Husqvarnę. I jego  zdjęcia są nagradzane.

Od jakiegoś czasu współpracują z Gazetą Leśną. Obecnie zajmują się testowaniem najnowszej pilarki Husqvarna 572HP, która niedługo wejdzie na rynek.

Pan Kazimierz pracuje na wytrzymałym sprzęcie. Jest zresztą złotą rączką i potrafi przy pilarce zrobić praktycznie wszystko. Synowie namówili go na zakup specjalistycznych ubrań. I jest z tego bardzo zadowolony. - Takie spodnie noszę już dwa lata i nie są praktycznie zniszczone. Podobnie było z butami. – mówi.

Kiedy zaczynamy rozmawiać o problemach okazuje się, że największą bolączką są wysokie koszty prowadzenia działalności.

A czy kochają las? Na takie pytanie pan Kazimierz odpowiada bez zastanowienia: No cóż, w niedzielę to chociaż na grzyby pójdę.