Asset Publisher Asset Publisher

Rezerwaty przyrody

Na terenie Nadleśnictwa Mrągowo znajdują się 4 rezerwaty: dwa rezerwaty leśne, rezerwat faunistyczny i rezerwat torfowiskowy.

Rezerwat Bukowy - rezerwat leśny o powierzchni 8,64 ha położony na terenie Leśnictwa Reszel, utworzony w 1954 r. Celem ustanowienia rezerwatu było zachowanie i ochrona drzewostanu bukowego na krańcach swego wschodniego zasięgu.

Rezerwat Dębowo - rezerwat leśny o powierzchni 25,83 ha położony na terenie Leśnictwa Dębowo, utworzony w 1954 r. Przedmiotem ochrony jest drzewostan bukowy o cechach zespołu naturalnego, będącego najdalej wysuniętym na wschód naturalnym stanowiskiem gatunku.

Rezerwat Piłaki – rezerwat faunistyczny o powierzchni 52,45 ha położony na terenie Leśnictwa Borówko, utworzony w 1991 r. Powołany w celu ochrony noclegowisk żurawi w okresie wędrówki wiosennej i jesiennej, miejsc żerowania i gniazdowania wielu gatunków ptaków oraz stanowisk gatunków roślin rzadkich i podlegających ochronie.

Rezerwat Gązwa – rezerwat torfowiskowy o powierzchni 204,76 ha położony na terenie Leśnictwa Złoty Potok, utworzony w 1958 r. Dominują tutaj torfowiska wysokie porośnięte w większości niskiej jakości drzewostanami sosnowymi. Celem ochrony jest zachowanie kompleksu torfowisk śródleśnych, przejściowych i wysokich, charakterystycznych dla Pojezierza Mazurskiego.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Inwentaryzacja dzików

Inwentaryzacja dzików

    W dniach 21 i 22 października na terenie całego kraju, w tym także w Nadleśnictwie Mrągowo, PGL Lasy Państwowe zorganizowały akcję liczenia dzików. Oprócz dzików policzone zostały jelenie, sarny, łosie, lisy i zające. Inwentaryzacja została przeprowadzona metodą pędzeń próbnych na 10 % powierzchni leśnej nadleśnictwa, co daje obszar o wielkości 1907,43 ha.

   W przeprowadzeniu inwentaryzacji oprócz leśników brali udział myśliwi oraz pracownicy Zakładów Usług Leśnych. Dzięki pomocy zaproszonych gości, mimo trudnych warunków atmosferycznych, akcja została przeprowadzona sprawnie, a zebrane dane posłużą do określenia wielkości populacji dzików i ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa ASF.