Asset Publisher Asset Publisher

Ochrona lasu

Ochrona lasu ma na celu przeciwdziałanie rozwojowi szkodliwych owadów i grzybów. W tym celu leśnicy usuwają z lasu drzewa zasiedlone przez szkodniki (posusz czynny), złomy (drzewa, których pień został złamany przez wiatr lub inny czynnik), wywroty (drzewa, których system korzeniowy został naderwany lub całkowicie wywrócone). Aby zapobiec namnażaniu się szkodliwych owadów wykładają różnego rodzaju pułapki. Mogą być to drzewa, które po zasiedleniu zostaną usunięte z lasu lub pułapki feromonowe, w których owady wabione zapachem wchodzą do specjalnych pojemniczków.  W ramach walki biologicznej ze szkodnikami owadzimi niezwykle skuteczną metodą jest ochrona pożytecznych ssaków owadożernych (ryjówki, jeże), płazów, gadów, ptaków i pożytecznych owadów. Skutecznie, zwłaszcza w drzewostanach sosnowych, przeciwdziała nadmiernemu rozwojowi owadów zasiedlenie i ochrona mrowisk mrówki ćmawej.

Na ubogich siedliskach borów sosnowych zastosowano ogniskowo – kompleksową metodę ochrony lasu. Polega ona na założeniu miejsc różnorodności biologicznej (remiz).

Przeciwdziałania chorobom grzybowym polegają przede wszystkim na biologicznym zabezpieczeniu pniaków po ściętym drzewie, zwalczaniu chemicznym i mechanicznym oraz na stosowaniu odpowiednich technik hodowlanych.

Szkody od zwierzyny występują w uprawach w postaci zgryzania (sarna, jeleń, łoś zjadają pączek szczytowy młodego drzewka), a w młodnikach w postaci spałowania (zwierzę podcina siekaczami korę i zrywa ją szarpnięciem głowy).  W celu uniknięciu tych szkód wykłada się drzewa zgryzowe.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Posadzili 100 drzew na 100-lecie odzyskania niepodległości

Posadzili 100 drzew na 100-lecie odzyskania niepodległości

Lasy naszego regionu słynął ze swojego piękna. Niewątpliwie jest to również zasługa mieszkańców tych terenów, którzy wyjątkowo chętnie dbają o las.

 

 26 kwietnia br. odbyło się uroczyste sadzenie lasu w Świętej Lipce. Aby upamiętnić 100 - lecie odzyskania przez Polskę niepodległości zostały posadzone lipy oraz świerki. W sadzeniu wziął udział Starosta Mrągowski Pan Antoni Karaś, Burmistrz Reszla Pan Marek Janiszewski, ojciec Jacek Jackowicz oraz służby mundurowe reprezentowane przez Komendanta Powiatowego Policji w Kętrzynie insp. Dariusza Ślęzaka, Komendanta Powiatowego Policji w Mrągowie mł. insp. Andrzeja Skol, Komendanta Posterunku Policji w Reszlu kom. Martę Umbras, .

Pani Małgorzata Blyskun z-ca Dyrektora RDLP w Olsztynie, podarowała sadzonkę lilaka. Krzew został posadzony na powierzchni i niewątpliwie będzie cieszył wiosną swoimi  kwiatami odwiedzających nasze lasy.

Wszyscy uczestnicy przyznali, że sadzenie lasu jest wyjątkowo ciężką pracą, jednak każdy chciał posadzić co najmniej 100 drzew. Niektórzy przyznali się, że nigdy wcześniej nie sadzi drzew. 

Mamy nadzieję, że kształt liczby 100 będzie symbolem, który pozostanie na lata. Niech będzie to świadectwo jak ważna dla nas jest niepodległa Polska.