Asset Publisher Asset Publisher

Ochrona lasu

Ochrona lasu ma na celu przeciwdziałanie rozwojowi szkodliwych owadów i grzybów. W tym celu leśnicy usuwają z lasu drzewa zasiedlone przez szkodniki (posusz czynny), złomy (drzewa, których pień został złamany przez wiatr lub inny czynnik), wywroty (drzewa, których system korzeniowy został naderwany lub całkowicie wywrócone). Aby zapobiec namnażaniu się szkodliwych owadów wykładają różnego rodzaju pułapki. Mogą być to drzewa, które po zasiedleniu zostaną usunięte z lasu lub pułapki feromonowe, w których owady wabione zapachem wchodzą do specjalnych pojemniczków.  W ramach walki biologicznej ze szkodnikami owadzimi niezwykle skuteczną metodą jest ochrona pożytecznych ssaków owadożernych (ryjówki, jeże), płazów, gadów, ptaków i pożytecznych owadów. Skutecznie, zwłaszcza w drzewostanach sosnowych, przeciwdziała nadmiernemu rozwojowi owadów zasiedlenie i ochrona mrowisk mrówki ćmawej.

Na ubogich siedliskach borów sosnowych zastosowano ogniskowo – kompleksową metodę ochrony lasu. Polega ona na założeniu miejsc różnorodności biologicznej (remiz).

Przeciwdziałania chorobom grzybowym polegają przede wszystkim na biologicznym zabezpieczeniu pniaków po ściętym drzewie, zwalczaniu chemicznym i mechanicznym oraz na stosowaniu odpowiednich technik hodowlanych.

Szkody od zwierzyny występują w uprawach w postaci zgryzania (sarna, jeleń, łoś zjadają pączek szczytowy młodego drzewka), a w młodnikach w postaci spałowania (zwierzę podcina siekaczami korę i zrywa ją szarpnięciem głowy).  W celu uniknięciu tych szkód wykłada się drzewa zgryzowe.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Młodzież dba o czystość mrągowskich lasów

Młodzież dba o czystość mrągowskich lasów

W  Ośrodku Szkolenia i Wychowania Ochotniczych Hufców Pracy w Mrągowie od 10 września do 30 października bieżącego roku realizowana była innowacja autorstwa Barbary Zajkowskiej - wychowawcy OSiW OHP pt. „Dbajmy o czystość mrągowskich jezior i lasów”. Głównym założeniem akcji ekologicznej było oczyszczenie jednego z piękniejszych terenów Mrągowa czyli nadbrzeży jezior Czos i Sutapie Małe oraz przylegającego do nich lasu, pogłębienie wiedzy ekologicznej, leśno-przyrodniczej wśród młodzieży, przygotowanie pojemników na śmieci oraz zagospodarowanie ich na w/w terenie.

W ramach przedsięwzięcia 20 września bieżącego roku przeprowadzono akcję ekologiczną sprzątania lasu i nadbrzeży jezior. Dzięki podpisanemu porozumieniu z gospodarzem terenu Nadleśnictwem w Mrągowie, w ramach nowatorskich działań realizowano kolejne zadania. Podczas zajęć praktycznej nauki zawodu, młodzież wspólnie z instruktorami praktycznej nauki zawodu wykonała pojemniki na śmieci oraz tabliczki z hasłami o zakazie zanieczyszczania lasu i ochronie środowiska.

Dzięki wspólnie podjętym działaniom Nadleśnictwa i Ośrodka Szkolenia i Wychowania w miniony czwartek, 8 listopada na w/w terenie zostały ustawione tabliczki mówiące o ochronie przyrody i zakazie zaśmiecania lasu oraz kosze na śmieci, które zamontowano przy ścieżce spacerowo -  rowerowej biegnącej wzdłuż lasu. Zagospodarowanie lasu nad j. Czos i j. Sutapie Małe było zakończeniem i podsumowaniem dwumiesięcznej pracy uczestników i kadry OSiW w Mrągowie, do  której włączył się również mieszkaniec Mrągowa, emerytowany pracownik OSiW p. Wiesław Rydzyński, który uczestniczył od początku w realizacji projektu.

Jednak to nie koniec działań ekologicznych, leśno-przyrodniczych i współpracy z gospodarzem terenu. Kolejnym zadaniem objętym porozumieniem jest stała opieka uczestników koła ekologicznego funkcjonującego w OSiW, nad nadbrzeżami jezior Czos i Sutapie Małe oraz przylegającym do niego lasem. Zaplanowano również wiele innych przedsięwzięć, które objęte są harmonogramem koła ekologicznego i będą realizowane w bieżącym roku szkolnym pod opieką wychowawcy OSiW  p. Agnieszki Cioch. Jesteśmy przekonani, że umieszczone w lesie pojemniki oraz hasła widniejące na tabliczkach przyczynią się do zmiany postępowania, zachowania użytkowników tego pięknego terenu i masowych akcji oczyszczania kompleksów leśnych będzie coraz mniej