Asset Publisher Asset Publisher

Ochrona gatunkowa

Ochrona gatunkowa dotyczy najcenniejszych, unikatowych i rzadkich przedstawicieli flory i fauny. W Polsce ochroną ścisłą objętych jest 415 gatunków roślin, 232 gatunków grzybów i 319 gatunków zwierząt. 65 proc. gatunków dzikiej flory i fauny Polski to gatunki leśne.

Dobre rozpoznanie zasobów i składników przyrody oraz istniejących zagrożeń to podstawowa zasada ochrony lasu, a w tym ochrony przyrody. Jednym z wielu zadań służby leśnej jest gromadzenie informacji na temat nowych miejsc występowania, a także  coroczny monitoring znanych stanowisk grzybów, porostów, roślin oraz zwierząt występujących na ternie nadleśnictwa.

Spośród chronionych, zagrożonych i rzadkich regionalnie grzybów, porostów i roślin spotkać można na terenie Nadleśnictwa takie gatunki jak:

Lilia złotogłów /Lilium martagon/
Cis pospolity /Taxus baccata/
Jodła pospolita /Abies alba/
Zimoziół północny /Linnaea borealis/
Lepiężnik różowy /Petasites hybridus/
Sasanka otwarta /Pulsatilla patens/
Paprotka zwyczajna /Polypodium vulgare/
Czosnek niedźwiedzi /Allium ursinum/
Podkolan biały /Platanthera bifolia/
Bluszcz pospolity /Hedera helix/
Bobrek trójlistkowy, b. trójlistny /Menyanthes trifoliata/
Pióropusznik strusi /Matteuccia struthiopteris/
Turówka wonna, żubrówka /Hierochloë odorata/
Dereń świdwa /Cornus sanguinea/
Widłak goździsty /Lycopodium clavatum/
Sromotnik bezwstydny /Phallus impudicus/
Skrzyp zimowy /Equisetum hyemale/
Widłak jałowcowaty /Lycopodium annotinum/
Barwinek pospolity /Vinca minor/
Zawilec wielkokwiatowy /Anemone sylvestris/
Widłak wroniec /Huperzia selago/

Do najcenniejszych zwierząt spotykanych na terenie nadleśnictwa zaliczyć można takie gatunki jak:

Bóbr europejski /Castor fiber/
Żółw błotny /Emys orbicularis/
Żmija zygzakowata /Vipera berus/
Wilk szary /Canis lupus/
Ryś /Lynx lynx/
Wydra europejska /Lutra lutra/
Orlik krzykliwy /Aquila pomarina/
Bielik /Haliaeetus albicilla/
Bocian czarny /Ciconia nigra/
Bocian biały /Ciconia ciconia/
Żuraw /Grus grus/
Siniak /Columba oenas/
Dzięciołek /Dendrocopos minor/
Bekas kszyk, kszyk /Gallinago gallinago/
Derkacz /Crex crex/
Łęczak /Tringa glareola/
Samotnik /Tringa ochropus/
Bąk /Botaurus stellaris/
Cyranka /Anas querquedula/
Cyraneczka /Anas crecca/


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Sianie lasu

Sianie lasu

To że wiosna jest czasem bardzo intensywnych prac zalesieniowych i odnowieniowych wiemy wszyscy. Większość nas kojarzy te prace z sadzeniem, ale są też inne metody.

Sadzenie wymaga przygotowania materiału sadzeniowego (małych drzewek) na szkółce leśnej. Bywa że trwa to nawet 2-3 lata. Sadzonki (mogą mieć odkryty system korzeniowy lub zakryty, tzw. z bryłką) przywozimy na powierzchnie, które należy odnowić . Później za pomocą szpadla lub kostura wykonujemy odpowiedniej wielkości dołek w ziemi i umieszczamy tam sadzonkę (oczywiście jej część podziemną). Później pozostaje już tylko docisną korzenie i ustabilizować sadzonkę w ziemi. Jest to ciężka i trudna praca, która wymaga wprawy.

Można również dać szansę naturze i pozostawić powierzchnię do odnowienia naturalnego. W takim miejscu zostawia się najpiękniejsze drzewa, które będą nasiennikami. Wymaga to od leśnika wiedzy dotyczącej lat nasiennych (drzewa leśne nie owocują intensywnie co roku), jak również przygotowania gleby (orka). Nasiona, które spadną z nasienników muszą znaleźć idealne miejsce do skiełkowania.

Jest jeszcze jeden sposób, żeby odnowić las. Można drzewa posiać. Nie jest to obecnie metoda popularna, ponieważ należy do najtrudniejszych. Każdy gatunek drzewa ma inne nasiona, niektóre potrzebują wcześniejszego przygotowania, inne mają specyficzne wymagania co do czasu siewu. Jednak są leśniczowie, którzy wracają do tej metody. W Leśnictwie Ganty w tym roku leśniczy postanowił wykorzystać stary siewnik leśny. Jeszcze zimą odnowił urządzenie, które po drobnych naprawach okazało się sprawne. Powierzchnia  przeznaczona pod siew znajduje się na siedlisku borowym, a gatunkiem tam odnawianym była sosna. Gleba została wcześniej przygotowana (zaorane bruzdy). Z siewem trzeba trafić w moment, kiedy gleba nie jest już mokra po zimie, ale też nie straciła całej wilgoci. Idealne warunki są wtedy, gdy gleba jest już ciepła. Powierzchnia została zasiana i teraz czekamy na wschody. Efekty tej pracy będzie widać już za kilka tygodni, ale dorodne drzewa zobaczą dopiero nasze dzieci i wnuki.