Asset Publisher Asset Publisher

Obszary Chronionego Krajobrazu

Obszary chronionego krajobrazu to tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.

W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Mrągowo znajduje się 5 obszarów chronionego krajobraz.

Obszaru Chronionego Krajobrazu Doliny Rzeki Guber o powierzchni 14 363,8 ha, położony na terenie powiatów Bartoszyce, Kętrzyn, Giżycko i Olsztyn, w gminach Sępopol, miasto Sępopol, Korsze, Barciany, Bisztynek, Kętrzyn, miasto Kętrzyn, Reszel, Ryn i Kolno.

Obszaru Chronionego Krajobrazu Doliny Symsarny o powierzchni 19 329,8 ha, położony na terenie powiatów Lidzbark Warmiński i Olsztyn, w gminach Lidzbark Warmiński, Kiwity, Kolno, Jeziorany, miasto Jeziorany i Biskupiec.

Obszar Chronionego Krajobrazu Jezior Legińsko-Mrągowskich o powierzchni 20 615,9 ha, położony na terenie powiatów Kętrzyn, Mrągowo i Olsztyn, w gminach Reszel, Mrągowo, miasto Mrągowo, Sorkwity, Kolno i Biskupiec.

Obszaru Chronionego Krajobrazu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich o powierzchni 85 527,0 ha, położony na terenie powiatów Węgorzewo, Giżycko, Mrągowo i Pisz, w gminach Węgorzewo, miasto Węgorzewo, Giżycko, miasto Giżycko, Ryn i miasto Ryn.

Obszary Chronionego Krajobrazu Otuliny Mazurskiego Parku Krajobrazowego - Zachód o powierzchni 7 381,0 ha, położony na terenie powiatu Mrągowo, w gminach Mrągowo, Mikołajki i Piecki.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Wyjątkowe sadzenie lipy w Świętej Lipce

Wyjątkowe sadzenie lipy w Świętej Lipce

Lasy Państwowe sadzą 1 000 drzew na minutę. Jest to wyjątkowo ciężka praca, wymagająca wprawy i doświadczenia. W naszych działaniach mamy sojuszników.

W tym roku Nadleśnictwo Mrągowo otrzymało nieoczekiwaną pomoc. 18 maja br. w lasach leśnictwa Święta Lipka w miejscu gdzie przebiegała historyczna granica między Warmią a Mazurami  miały miejsce wyjątkowe leśne prace odnowieniowe. W sadzeniu lipy drobnolistnej wziął udział Poseł na Sejm Jerzy Antonii Gosiewski, Wojewoda Warmińsko – Mazurski Artur Chojecki, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie dr inż. Piotr Czyżyk, władze samorządowe, okoliczni mieszkańcy  oraz mrągowscy leśnicy.

Przy drodze z Reszla do Świętej Lipki znajduje się zespół 15 kapliczek. Zostały postawione z myślą o licznych pielgrzymach , ale były również swoistym łącznikiem katolickiej Warmii z protestanckimi Mazurami. Piętnasta kapliczka znajduje się na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo Mrągowo i w 2016 r. została odrestaurowana dzięki staraniom leśników. Właśnie tam dokonano nasadzeń.

W trakcie prac wyróżniała się para składająca się z Pana Posła Jerzego Antoniego Gosiewskiego i Pana Dyrektora RDLP w Olsztynie dr inż. Piotra Czyżyka, która wręcz książkowo wykonywała sadzenie w jamkę lipy drobnolistnej.

Szczególne zainteresowanie Pana Wojewody Artura Chojeckiego wzbudziła tematyka inwentaryzacji przyrodniczej oraz zwalczania gradacji kornika drukarza w Puszczy Białowieskiej zaprezentowana przez Pana Dyrektora dr inż. Piotra Czyżyka.

Uczestnicy sadzenia lasu  odwiedzili tego dnia szkółkę leśną. To właśnie tu las ma swój początek, tu bije serce lasu. Padło wiele pytań: Jak wygląda podlewanie małych drzewek? Jaki obszar jest zaopatrywany w sadzonki wyprodukowane na szkółce? Dyrektor dr inż. Piotr Czyżyk podkreślił jak ważna jest praca szkółkarza i jak wiele zależy od jego wiedzy. Zapoznał również gości z zasadami produkcji szkółkarskiej i prowadzeniem szkółek leśnych w Lasach Państwowych.

Korzenie posadzonych lip łączą z tą ziemią nie tylko drzewka, ale również tych którzy je posadzili. Z dumą możemy powiedzieć, że to jest nasz las!