Asset Publisher Asset Publisher

Lasy nadleśnictwa

Powierzchnia ogólna Nadleśnictwa Mrągowo wynosi 19 964 ha, w tym drzewostany zajmują 18 664 ha. Lesistość terenu wynosi średnio 24,3%, największa jest na terenie gminy Piecki, gdzie wynosi 53,8 %. Nadleśnictwo składa się z trzech obrębów: Gązwa, Sadłowo i Mrągowo. Mamy tu prawie wszystkie siedliska z występujących na terenie RDLP Olsztyn oraz większość rodzimych gatunków drzew (z czego sosna zajmuje 41% powierzchni, świerk – 16%, brzoza – 19%).


Lasy Nadleśnictwa Mrągowo stanowią 218 kompleksów leśnych. Tworzą one generalnie zwarte kompleksy. Większość lasów skupiona jest w 3 kompleksach leśnych powyżej 2000 ha stanowiących ogółem 62 % jego powierzchni. Lasy prywatne występują przeważnie w dużym rozproszeniu i na niewielkich obszarach. Często przylegają do lasów nadleśnictwa, ale rzadko stanowią wśród nich enklawy.


Cechą charakterystyczną Pojezierza Mrągowskiego jest występowanie szeregu południkowo układających się rynien, w obrębie których często występują jeziora. Dział wodny Wisły i Pregoły przebiega w ten sposób, że wody z zachodnich rynien kierują się na południe do Narwi, ze wschodu zaś do Łyny. Wzdłuż rynien ciągną się wały ozów i kemów, ale na wysoczyznach między rynnami występuje glina morenowa. Wzniesienia nad poziom morza wahają się w granicach 130 - 170m. Budowa geomorfologiczna jest bardzo zróżnicowana, z bogata siecią rzek, pradolin, bruzd rynnowych z licznymi jeziorami. Tutejszy krajobraz cechują względne różnice wysokości dochodzące w strefie moreny czołowej do 20-30 m, przez co krajobraz urozmaicony jest licznymi wzniesieniami z jarami i wąwozami.


Z budową geologiczną wiąże się występowanie określonych typów gleb. Od żyzności gleb zależy bogactwo i różnorodność życia roślinnego. Gleby Nadleśnictwa Mrągowo zostały wytworzone z utworów ostatniego zlodowacenia bałtyckiego. Znaczna cześć nadleśnictwa położona jest na równinie sandrowej oraz częściowo na wysoczyźnie polodowcowej zbudowanej głównie z utworów moren dennych i czołowych fazy pomorskiej. W obrębach Gązwa i Sadłowo największy udział maja żyźniejsze gleby płowe, gdzie dominującym substratem jest tutaj glina zwałowa. W tej części nadleśnictwa dominują siedliska lasowe, z większym udziałem gatunków drzew liściastych: buka, dębu, brzozy, graba, olchy, jesiona i klonu. W obrębie Mrągowo największy udział mają uboższe gleby bielicowo –rdzawe i gleby brunatno – rdzawe, przez co dominują tu siedliska borowe, gdzie występują głównie drzewa iglaste: sosna i świerk.


W lasach nadleśnictwa Mrągowo występuje wiele gatunków roślin i zwierząt podlegających różnym formom ochrony przyrody. Spośród roślin objętych ochroną gatunkową występują tu: lilia złotogłów, zawilec wielkokwiatowy, wawrzynek wilczełyko, podkolan biały, bluszcz pospolity, rosiczka, różne gatunki storczyków, pióropusznik strusi. Wśród zwierząt występujących na terenie nadleśnictwa występują gatunki łowne: łosie, jelenie, sarny, dziki, zające, lisy, jenoty, borsuki, kuny, norki. Ze zwierząt chronionych spotkać tu można wilki, rysie, bobry, wydry. Dobre warunki bytowania znalazły tu również ptaki chronione objęte ochroną strefową, takie jak: orliki krzykliwe, bieliki, bociany czarne i kanie: czarna i ruda. Wśród innych gatunków objętych ochroną ciekawostką jest występowanie pojedynczych stanowisk żółwia błotnego.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Duszpasterze leśników na Warmii i Mazurach

Duszpasterze leśników na Warmii i Mazurach

Kapelani leśników z całego kraju przyjechali do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. Spotkali się dr inż. Konradem Tomaszewskim, Dyrektorem Generalnym Lasów Państwowych i dr inż. Piotrem Czyżykiem, Dyrektorem RDLP w Olsztynie

Coroczne spotkania duszpasterzy leśników to już tradycja. W tym roku księża, którzy sprawują duchową opiekę nad pracownikami Lasów Państwowych, przyjechali do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. Wśród nich nie zabrakło abp Tadeusza Lityńskiego, krajowego duszpasterza leśników. Z kapelanami spotkał się dr inż. Konrad Tomaszewski, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, który przedstawił najważniejsze zagadnienia związane z funkcjonowaniem Lasów Państwowych. Dyrektor Generalny mówił m.in. o Puszczy Białowieskiej i przeprowadzonej w tym roku inwentaryzacji puszczańskich zasobów przyrodniczych. Prosił też duszpasterzy o duchowe wsparcie dla działań prowadzonych przez leśników. Z kolei gospodarz terenu, dr inż. Piotr Czyżyk, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie, przedstawił księżom kapelanom podstawowe informacje, dotyczące RDLP w Olsztynie. Kapłani wzięli też udział w mszy świętej, odprawionej w Sanktuarium Maryjnym w Świętej Lipce przez Metropolitę Warmińskiego abp Józefa Górzyńskiego. Mieli też okazję zobaczyć, odrestaurowaną w tym roku przez Nadleśnictwo Mrągowo, zabytkową kapliczkę, która znajduje się na drodze krzyżowej z Reszla do Świętej Lipki. Ponadto duszpasterze odwiedzili też Nadleśnictwa Spychowo i Strzałowo.